Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pinch Your Blood Burden Checked

(ACachclalm, 24. 7. 2018 14:41)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-original-10mg-prix/

"urazky" psychopata

(pitko, 6. 12. 2017 11:57)

Ludia co tu pisete urazky na adresu tu pisucich psychopatov . Pisem z vlastneho pozorovania . Im je to uplne jedno . Mozte ich poslat do pi.. vynadat ako len chcete im je to jedno . Jednoducho toketo ich rozum absolutne neriesi ... Oni to nepochopia

Pro Zdenka

(Swat, 6. 10. 2013 9:46)


Jestli si chces promluvit s psychopatem napis na psychoSwat@seznam.cz

Re: Pro Zdenka

(iveta, 8. 10. 2013 23:16)

ahoj,proč otázku pro tebe, ty máš diagnozu psychopata?opravdu?pokud ano, řekni mi,jak máš postavené vztahy k druhým lidem,které jsou pro tebe cizí a jak k těm,kteří cizí nejsou a milují tě? umíš milovat?

Re: Re: Pro Zdenka

(SD, 9. 10. 2013 11:16)

Otázka síce nepatrila mne, ale odpovedať na ňu môžem. Tieto články, ktoré čítam sú dosť jednostranné, vrátane označenia "psychopat". To je akoby sme o nejakých partizánoch čítali len záznamy Gestapa a nič iné. Študoval som VŠ veci týkajúce sa histórie, náboženstva, filozofie. to mi dalo celkom dosť vedomostí a istý prehľad. Fakticky je to iný stav a nastavenie myslenia. Je to vrchol evolúcie ľudského druhu - ale vzhľadom k určitým deštruktívnym charakteristikám musí nutne byť v populácii na nízkej početnej úrovni. Keby je nás predátorov viac, tak by to vyzeralo asi tak ako keď do jedného akvária dáte tak štyri alebo päť škorpiónov ;)... ako to funguje? Racionalita i emocionalita sú zlúčené do jedného celku a fungujú v prvom rade za účelom dosiahnutia nejakého cieľa. Vzájomne si neodporujú. Ako sa človek cíti? Normálne, je jedno či teraz sedím za počítačom, či som v práci, či sa venujem športu, cestujem, som s nejakou slečnou. Je to stále to isté.
Vzťahy k iným ľuďom? Sú mi ukradnutí. V zásade mi je ich existencia či neexistencia, pokiaľ sa ma to bytostne nedotýka úplne ľahostajná. Ak mám pocit (alebo aspoň to, čo ako pocit vidím) že daného človeka môžem nejako využiť či mi môže pomôcť v niečom, tak s ním udržujem kontakt. Pri kontakte s iným človekom počúvam, čo hovorí - AKO to hovorí, vyhodnocujem to, porovnávam s tým, čo mám v pamäti a snažím sa pochopiť ako myslí. Pokým na to neprídem, reagujem neutrálne a mierne, aby som daného človeka nerozhodil. Skôr či neskôr ho prečítam, a teda komunikáciu prispôsobím na jeho vlnovú dĺžku. A potom nastáva to, čo sa označuje ako "manipulácia". Používam radšej pojem "pritlačenie". Nezabúdať na jedno. Koho ja (alebo podobní mne) zlomím raz (v nejakej požiadavke), toho už zlomím na všetko a vždy. či ma to nemrzí? Nie, život je otázkou priorít. A preto je niečo mojou prioritou, lebo je to pre mňa dôležité. Všetko ostatné - that's not my fuckin business :)...
Vzťah k blízkym? Ak to mám opísať jednoduchými slovami, človek je proste na nich zvyknutý. Ale zase, keď som bol pracovne 3 týždne v zahraničí, tak som nad nimi nejako nerozmýšľal ani ich nekontaktoval. To som si potom doma a od vtedajšej priateľky vypočul. Ale však na čo zbytočne kecať o pičovinách, keď sa nič závažného nestalo? to znamená - ani doma sa nič nestalo, ani mne sa nič nestalo, ani priateľke? tým pádom som nevidel dôvod na kontakt. Takto to nejako funguje.
Milovať niekoho? Ťažká otázka. Mal som dosť žien v živote, ale pozastavovať sa kvôli jednotlicvom a obmedzovať samého seba - to nie je rozumné. Viem si na človeka zvyknúť a istým spôsobom si ho obľúbiť, ale pokiaľ sa situácia zmení, viem ho zo sekundy na sekundu začať považovať za nepriateľa. Milovať niekoho ako v amerických filmoch či vo vzťahoch, ktoré som živote videl a pozoroval - príde mi to nelogické, doslova detinské a úbohé...
Toľko úprimnosti z mojej strany :D :D :D....

P.S. najväčším nepriateľom človeka pri dosahovaní svojich cieľov sú jeho vlastné emócie. Pre toto poniektorým hovorievam "Si len človek".

Re: Re: Re: Pro Zdenka

(umpalumpa, 18. 11. 2013 19:25)

citat toto, .. mrazi ma z toho. ste ludia, ktorych by skoda nebola. ste nieco ako virus, ktory vie napodobit bunky hostitela a oklamat imunitny system.. a samozrejme parazitovat. indiani davno vedeli, ze nie ste ludia, ze ste bez duse a teda schopni cohokolvek

Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(SD, 2. 12. 2013 9:38)

Ale bola by nás škoda, a to veľká :).... Však potom by nemal kto ľuďom panovať, a v prípade potreby aj "priškrtiť kyslík".
Existencia predátorov má svoj zmysel. To, že ho "bežní ľudia" nevedia pochopiť, je ich problém.
Ono možno práve za to, že ľudia ako ja nemajú dušu, ako poniektorí religióznejší pacienti tvrdia sa nám darí dosahovať svojich cieľov v tomto živote, lebo dobre vieme, že je len jeden a iný už nebude....
Inak fenoménu svedomia sa venujem už dlhšiu dobu a musím konštatovať že také primitívne sebaobmedzovanie a neschopnosť si zdôvodniť svoje konanie je úplne úbohé a nie je divu, že niektorí ľudia pred smrťou nariekajú, že nič nedosiahli. Oni by to aj mohli dosiahnuť, len im v tom zabránilo ich vlastné ja.... Proste irónia jak vyšitá....

A ešte aby som nezabudol.... Ovca nikdy neporazí predátora preto, že je ovcou.... aj keď o ňom vie, ale nemá možnosti ani gule nad ním vyhrať, nieto sa mu ešte otvorene postaviť.... Silnejším patrí svet.

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(Thomas, 2. 12. 2013 20:19)

SD mohol by som sa spítať či by si bol ochotný poskytnúť mi kontakt na teba? Resp. Kontaktoval by si ty mňa na menoneprezradím@centrum.sk? Som pomerne mladý a cítim že sa mi to vymyká z rúk.

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(anka, 18. 12. 2013 0:06)

no neni prvda, ze bezny clovek je vzdy jen ovce, take umi byt zakerny, bezohledny a nemusi mit buhvijake svedomi. a to ale neznamena ze nema city . jenze mu muze take byt ukradeny kdejaky blby psychopat, take se umi pretvarovat a muze priskrtik kyslik treba prave tomu psychopatovi....jsou na to ucinne metody

Re: Re: Re: Pro Zdenka

(pitko, 6. 12. 2017 11:45)

Aj ked si psychopat , tak nieco co pises je spravne . Citat na zaver absolutna pravda ... Ale problem je asi v tom ze psychopati nemaju ziadnu hranicu . Nekonecna bezcitnost ...

kratky nadpis

(Hrada, 2. 5. 2014 19:31)

Zdravim, teprve az posledni dobou se mi podarilo slepit stripky. Ze nejsem normalni vim uz od detstvi. Inteligencne jsem sve vrstevniky vzdy o dost prevysoval. Proc ale pisi, nechci se bavit o tezsim detstvi, ale o soucastnosti. Nejdrive bych se chtel popsat, jsem velmi sebevedomi, jsem arogantni, sobecky, sebestredny, milujici. Vskutku zajimave kombinace. V zadnem pripade nejsem manipulator, kdyz chci dostat po cem touzim, treba zenu, tak pouziju svou uprimnost...to, ze pozdeji zjistim, ze nechci, co jsem te zene navykladal je vec jina, kdyz s ni mluvim, tak opravdu slysi, co slyset chce. Problem je, ze nechci, co jsem si myslel, ze chci, kdyz se seznamuji. Neni v tom zadny skryty umysl. Kazdy vztah me zacne do pul roku nudit. Potrebuji zmeny. Nerad zenam zpusobuji bolest, ale proti sobe nikdy nepujdu. Musim byt stastny za kazdou cenu. I kdyz me na prvni pohled nic nepotesi, ani nerozesmutni...opak je pravdou. Davam najevo sve emoce, jen to ostatni nevnimaji. Muj oblicej je jak skala, vetsinou grimasy neodpovidaji tomu, co citim. Jsem schopny milovat, ale svoboda a muj prospech je pro me top. Jde o to, ze dosahuju naprosto vseho, bez jakekoliv manipulace a namahy. Vidim cil a jdu za nim a nikoho k vitezstvi nepotrebuji. Lidi, ani rodinu k zivotu nepotrebuju, nemyslim na ne, ani se mi nestyska, ale to neznamena, ze je nemam rad. Kdyz se za nimi chystam, tak se na ne tesim, kdyz je nevidim mesic, tak se nic nedeje. Necitim zadny stud, nemam se za co stydet a je mi uplne jedno, kdo si co mysli. Nesnasim prumernost, infantilnost a sni spojenou hloupost a omezenost. Bavi me lidi provokovat a sokovat a sledovat jejich vetsinou detinske reakce. Bouram jejich iluze o jejich spokojenem zivote. Ale taky dovedu byt neutralni a racionalni. Jsem takovy, jaky byt musim v jakekoliv situaci. Kazdy je original a tak se k lidem musi pristupovat(i kdyz lide tvrdi, ze jsou obycejny). S pranim hezkeho dne Ja.

Re: Hrada

(Amazónka, 22. 5. 2014 18:52)

Ahoj úplně přesné,v kolika letech si to zjistil?

Re: Re: Hrada

(Hrada, 23. 5. 2014 8:38)

Nyni, ve 22.

Re: Re: Re: Hrada

(Amazónka, 23. 5. 2014 17:51)

A do té doby sis říkal proč tě ostatní nechapou?Proč jim stačí tak málo k životu?Niní ve 22.Kolik tě je dnes?

Re: Re: Re: Re: Hrada

(Hrada, 23. 5. 2014 18:54)

Ano, rikal a tim vice jsem se od vetsiny distancoval, jsem samotar a dnes mam praci, kde jsem z 80% sam, takze si nemuzu stezovat. Je mi 22 ;)

Re: kratky nadpis

(SD, 28. 5. 2014 2:54)

Ty máš od psychopata ďaleko. Skôr by som povedal, že si emóciami zaslepený narcistický sebec, ktorý sa svoje výčitky svedomia snaží potlačiť tým, že tvrdí je psychopatom.... Čož si ale nemyslím, lebo originál psychopat by sa vôbec, ale skutočne vôbec nepozastavoval nad dopadom svojich činov na jednotlivcov, nakoľko na jednoducho na nich absolútne nezáleží....

Re: Re: kratky nadpis

(Hrada, 28. 5. 2014 8:39)

To je taky mozne, dik za nazor ;-)

Re: Re: Re: kratky nadpis

(Anonym, 9. 10. 2015 0:57)

Hrado prosím tě, psychopat rozhodně nejsi, jsi narcista a sobec jako víno.

nadpis

(Brno, 24. 10. 2014 4:49)

Hrozně mě překvapuje, jak až moc se dokážu s některýma názorama ztotožnit. Vždycky sem se považoval za empatickýho člověka, ale na druhou stranu víc než dát cit najevo, mi to šlo víc takzvaně obkecat. Studuju obor zaměřený na psychologii, takže rád analyzuju lidi kolem sebe (myslím v tom dobrým smyslu). Snažím se je pochopit a pomoct jim, a i když sem byl vždycky oblíbenej mezi lidma, poslední dobou, co sem na vysoký, mě připadá, že málo lidí dokáže, spíš naopak pochopit mě. Většínu takovejch lidí mám přečtenou za chvilu a to je kolikrát ten problém. Já takový lidi z mý strany beru jako absolutně nudný a už nechám chuť se ani seznamovat, což ze mě postupně dělá absolutního asociála v jejich očích, přitom to mám vlastně úplně naopak. Akorát to chce ty správný lidi kolem sebe podle mě ;). Budu rád, když se vyjádříte

Re: nadpis

(pikot, 4. 12. 2017 13:42)

Mam podobne vlastnosti ako ty ... Az som raz nedal nan tuto "intuiciu" a zaplietol sa s psychopatkou


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

následující »