Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What you need to be informed apropos dear blood pressure

(Aliactalia, 8. 10. 2018 1:08)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-feminin-avis-prix/

PSYCHOPATI jsou strašně nudní není s nima žádné vzrušení ani zábava

(Michaela, 14. 9. 2018 21:12)

Přečetla jsem jsi snad tisíc příběhů o psychopatech a všichni jsou naprosto úplně stejní kromě pohoršení manipulací, sehraného divadla kvůli parazitování , obracení pravdy,lží a pomluv.Každý kdo žil s psychopatem a přečte jsi nějaký příběh,tak má pocit že sedí na sto procent na Váš příběh.Nemají žádné charisma jsou odpudiví mluvou i vzhledem.Kromě citového vydírání by se nikdy s nikým neseznámili.Tak jsem byla hloupá 2roky.Mám jiného není psycho a místo zla jsi užívám lásku,sex , zábavu a vzrušení.Místo plýtvání energií na nějakého debila skutečně žiji naplno.Ráda poradím kdo žijete s psychopatem skončete to za každou cenu nemá smysl plýtvat časem čím dřív tím líp.Jak skončit ?Přejděte do tvrdého nekompromisního protiútoku nejlépe s někým v záloze svědek a rváč.

Já poznám psychopaty i jinak

(divné, 12. 9. 2018 20:51)

Chodil jsem z jednou holkou a ta mne vydírala citově už v seznámení jak ji nikdo nemá rád jak je sama jak jí to mrzí že všichni někoho mají.Asi do dvou let se její sebedůvěra obrátila o 180°.Až ze mne vysála veškterou energii.Najednou byla úplně bez citu a začala podvádět s jinými .Takže bacha na to psychopati umí hlavně citově vidírat.Samozřejmě tam byl hlavně i parazitní způsob života líná jak veš a náročná jak královna.Vzal jsem jsi ponaučení od přítele ,baba která neumí péct buchty a kvalitně kouřit šuliny je piča o kterou si nemá cenu ani opírat kolo.

Kecy

(Franta, 24. 5. 2011 19:27)

Akorát se nějakej blbeček chtěl stát slavnym, tak napsal na pohled seriózní a zajímavou knížku.
Jak si vůbec někdo může dovolit shazovat druhý lidi a říkat o nich, že nemají žádné emoce, zásady, že jsou postižený nemocí a že vlastně vůbec nejsou lidi.
Každej člověk je nesmírně komplikovaná osobnost s mnoha stránkama. Vždyť většina lidí nerozumí ani sama sobě, natož aby někdo mohl poznat a soudit ostatní.
Lidi, který se chovaj divně, nemájí sebeúctu ani úctu k druhým je potřeba spíš politovat a snažit se jim pomoct, než je házet přes palubu s nálepkou psychopat.

Re: Kecy

(Michal Petr, 17. 2. 2012 7:12)

Bohužel je vidět, že jste se s opravdovým psychopatem nesetkal..nepřeju vám, aby se vám to stalo, věřte mi.

Re: Kecy

(archanděl michael, 17. 2. 2012 21:04)

psychopate

Re: Kecy

(vvvv, 13. 6. 2012 23:13)

kravo!tobe nedocvakne nikdy...psychopat to je chovani ktere nejde lečit...DEPRIVANT

Re: Kecy

(Jana, 24. 6. 2012 10:06)

si asi jednym z nich.....ja mozem napisat knihu :"4 roky s psychopatem"...Viem, o com hovorim..nemaju dusu a ani cit, klamu a este tomu aj veria, VZDY vinu nachadzaju v okoli, nikdy nie v sebe. Neviem ho pritom vymazat z mozgu, keby som mohla, stlacim RESET...ale bohuzial to nejde. Je to pre mna totalna osobna katastrofa...Takito ludia nicia zivoty druhych v svojom okoli a uplne bez akychkolvek osobnych zabran a nasledneho potrestania !!!

Re: Re: Kecy

(marie, 18. 9. 2012 23:59)

jano,to co pííšeš,je přesně můj případ.....nebylo by možné se nějak spojit????

Re: Re: Re: Kecy

(Lenka, 20. 6. 2013 10:46)

Ahoj děvčata,ráda bych se s vámi nějak spojila.Na facebooku jsem lenka Janů,napište

Re: Re: Kecy

(Klára, 8. 1. 2013 18:32)

Naprosto s Vámi musím souhlasit,Vy 4 roky,já dosud "pouhé" tři a pů. Díky tomuto textu konečně pochopila,že opravdu vůbec neví jakou bolest mi po celou dobu působil,neboť nic necítí...Bohužel jsem na vlastní kůži zažila téměř vše,co je popsáno v delším výňatku z této studie,došla jsem ke stejným závěrům,jen jsem je nedokázala tak přesně zformulovat..Velmi bych si přála už nikdy se s tím člověkem nesetkat a hlavně mu nevěnovat již ani myšlenku.Přála bych si,aby mi byl aspoň zpoloviny tak lhostejný,jak lhostejné je jemu vše krom jeho sama.Bohužel,kdo to nezažil,tak opravdu zřejmě nedokáže pochopit....Jak by mohl?Sama jsem to nechápala,tak jak by mohl někdo zvnější...I mé dvě nejlepší přítelkyně mu naletěly...Nakonec místo aby mě podpořily,hledaly příčiny jeho krutého chování ve mě...Ano,opravdu jsou mezi námi jedinci,kteří neví nic o lásce(o chtíči mnoho),nemají výčitky svědomí a neznají stud,nevím,zda se umějí radovat,ale nepociťují ani smutek...Cokoliv jim budete říkat je pro ně pouze nějaký nesrozumitelný zvuk...V naprostém klidu vás postupně zabíjejí a kdo neuteče,tak toho i zabijí...(myšleno obrazně).

Re: Re: Re: Kecy

(iveta, 8. 10. 2013 23:06)

něco podobného jsem zažívala dva roky.na začátku charismatický chlap, který nemusel dělat vůbec nic a dostal mě.změnila jsem celý život.jak my ženský jsme blbé, neuvěřitelné. a teď to tady čtu a říkám si, že mám stejné poctiy, on stejné příznaky.pořád jsem já byla ta nechápající a on ten ublížený.já dělala podle něj psycho a přitom ho dělal on mě.pro to bylo zprvu jiné a pak pravý opak si neumím dodnes vysvětlit.za sebou dvě partnerky, které dnes chápu, proč s ním nejsou.člověk,chladný,bez emocí,bez studu,vidící jen sám své problémy.nepozastavil se nad ničím,co normální člověk ano,neuronil slzu,nevyjádřil lítost, cit,lásku,nic.vztah si představoval jako houpačku.ale já jsem byla pořád dole.ale jemu to nepřipadalo.pokud něco chtěl, byl milý,k sežrání.jinak nezavolal,nesháněl mě,nezajímalo ho,co dělám.sám se nikdy neozval.jediné,co měl vztah k své dceři,až abnormálně zvláštní.byla malá,na prvním stupni.sliboval společné chvíle,ale pak ji chtěl izolovat od lidí.nechápal,proč lidí mají kamarády,známé,stačil si sám.zavíral se doma a depkařil nad tím,jaký je život kurva a nic se mu nedaří.na vše nejdřív byla odpověď ne nebo nevím.vše mu bylo jedno.neřešil vztahy,nezajímaly ho problémy a starosti druhých,nehnula s ním info,že někdo onemocněl nebo umřel nebo se mu něco stalo.totální nezájem o druhé,a pochopit,že druhý myslí na jiného,protože se mu něco stalo,absolutně nechápající stav.nechápal on mě, nechápala jsem já jeho.dost často mne překvapoval mnoha věcmi,které neznal,s kterými se v jeho středním věku ještě nesetkal.přesto jsem ho milovala.byl již trestaný,ale samozřejmě podle něho za to mohl někdo jiný.vše mu bylo jedno,parazitoval ale na lásce druhých,ale nic za to nedával na oplátku,ale fikaně říkal,že pomoc od nikoho nechce.já pomáhala jak jsem mohla, psychicky i finančně.jediné,co jsem slyšela, děkuji,ale nějaké činy na oplátku,abych já cítila lásku a pomoc, nikdy,nikdy nemohl,vždy bylo něco,proč to nešlo.únava,nevyspání,dcera,apod.člověk,kterému dělala radost,že ho někdo miluje,ale on nevěděl, co to je.nechápal,že dva by měli být spolu, pokud mají vztah.byli jsme spolu,jen pokud se pánovi zachtělo,ale jinak řekl ne a neviděli jsme se.za dva roky s ním,mne totálně vysál a život,který jsem žila,byl doslova příšerný,jen čekání,protože jsem ho milovala a věřila, že se změní.ne, nezmění vážené dámy, tito lidé,řeší jen sebe, nechápou,co od nich chcete a nikdy to ani nejsou schopni pochopit,protože na to mají jinak stavěný mozek.

Re: Re: Re: Kecy

(pakvera, 8. 12. 2013 15:57)

Chtěla bych se podělit o to , jak žíji asi 16 let s psychopatem. Bohužel mám s ním tři děti a tuhle poruchu jsem pochopila až v posledních pěti letech, asi jsem to nechtěla vědět.Žití je opravdu hrůza a utéct se jen tak nedá, pokud jsou děti :-( Tento člověk opravdu lže a své lži věří, manželka je pro něho obět, kterou jen trápí, ponižuje před dětmi, uráží a hlavně vše vyčítá, ,,slovy všechno jsi zavinila, všechno je kvůli tobě''.Obviňuje okolí, ne sebe. Je to narcista má 130 kg a myslí si, že je štíhlej a mladej.Doma chodí neustále nahý a myslí si, že se nám to moc líbí. Sebevědomí má opravdu vysoké.Schovává si jídlo, sladkosti, obklopuje se věcmi které má rád :-) televize, počítač, hudba, hlavně postel...Nic pro druhého neudělá, jen pokud on sám z toho má prospěch.
Nikomu nepřeji,aby s takovým člověkem žil... Jsou malé chvilky, kdy si myslím, že zvládám, není to pravda, nedá se to zvládnout. Ted už vím, že musím utéct z jeho moci.Psychopat se nezmění, bojím se , aby to nezměnilo i mne.......

Re: Re: Re: Re: Kecy

(Anna, 12. 12. 2013 21:42)

Dobrý večer, mám podobné zkušenosti s psychopatem, se kterým jsem žila 8 let. Odešla jsem s dvouletým dítětem a myslela si, ze je konec. Opak je (zatím) pravdou! Dodnes mi ničí život. 5 let se mě snaží dostat na kolena. Kdo poznal takového člověka, chápe... Platím jeho dluhy, trpím urážky, posílá na mě sociálku, pomlouvá mě, kde může, soudíme se o majetek, což mě ničí a jeho posiluje. Já prý můžu za všechno zlé, co ho potkalo, a proto musím trpět. Před ostatními se chová jako úspěšný, oblíbený, komunikativní, sympatický diplomat, milý a nekonfliktní člověk, který by se "roztrhal", aby pomohl ostatním. Nemá svědomí, lituje jen sebe, spravedlnost a právo chápe naprosto zvráceně, vždy v jeho prospěch.. A spousta dalších věcí.. Dlouhodobě to není k žití. A.

Re: Re: Re: Re: Re: Kecy

(Veronika, 14. 12. 2013 1:08)

Děsí mě, že poznávám rysy svého muže. Je pravda, že kdo to neprožil, nechápe. Je hrozné, že se nedá jen tak ukončit nefunkční, destruktivní vztah, protože jsou tam děti. Co se s tím dá dělat? Napište mi někdo na Veruni@centrum.cz , kdo to prožívá či prožil jak to řešíte či jak jste to vyřešili?

Re: Re: Re: Re: Pro pakveru

(Adriana7777, 22. 3. 2014 22:56)

Co u toho Pána ještě ženská děláš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????
Co je těžké????
Žít v tak vedle tak ohavné osoby - neb být,žít normální život radovat se atd.
Píšeš že máš strach aby to ne poznamenalo tebe teď budu,na tebe ošklivá ale pokud si toto myslíš tak jsi hroznej SOBEC.Tebe ten pán bez kouska charakteru co chodí po bytě nahej co má inteligenci na 5% schovává si jídlo jen z toho mě je zle a to né kvůli tobě je to tvá VOLBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ALE ZPAMATUJ SE A KOUKEJ NA DĚTI ONI TO MUSÍ SNÁŠET ONI SI TO VEZMOU SEBOU DO ŽIVOTA TO CHCEŠ ????????????ONI TĚ BUDOU HÁZET DO STEJNÉHO PYTLE!!!!!!!!!!!!!!!!A PAK BUDEŠ STARÁ A ZBYDE TĚ JEN ABY JSI SE DÍVALA NA NECHUTNOST VÝKALŮ CO MÁŠ VEDLE SEBE.A TO JE FAKT HMMMMM NIC MOC VYHLÍDKY DO BUDOUCNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fak to tak chceš?
NÉ NECHCEŠ TAK NEFŇUKEJ A PADEJ OD TOHO PÁNA.
BUĎ SILNÁ A POKUD MYSLÍŠ ŽE HO MILUJEŠ VĚŘ ŽE NÉÉÉ MÁŠ POUHEJ ZVYK KAŽDODENNÍ RITUÁL .
BUĎ SILNÁ A RYCHLÁ NEŽEŇ SE DO ZÁHUBY A NEVĚŘ MU POKUD MU BUDEŠ VĚŘIT TAK SAMA VÍŠ ŽE JSI SAMA SOBĚ LŽEŠ.
ZACHOVEJ SE JAKO MATKA A MILUJ SVÉ DĚTI A DOKAŽ JIM ŽE JSI JINÁ!!!!!!!!!!!!!!!!
Přeji sílu a strach když budeš mít strach pak máš v ruce zbraň a dokážeš to.
Je to stupidní člověk ani né tak jako psycho.

Re: Re: Re: Re: Re: Keci

(Anonym, 23. 3. 2014 16:29)

Adrianě 7777
Souhlas mám stejní názor pakverka může si za to sama.

Presne vim co citis

(Jana, 11. 6. 2017 9:19)

Taky jsem si tim prosla, bohuzel pod shonem prace, pece o deti jsem si ani neuvedomovala co se to kolem deje,. Neustale ponizovani, prekrucovani pravdy. Uz jsem jeho manipulaci verila, ze jsem neschopna, hloupa, ze veci se udaly jinak nez jsem je vnimala ja. Skoro vas presvedci, ze jste blazen. Procitla jsem sice pozde ale procitla, Protoze jsem vedela ze on nic menit nechce a ze neodejde. Odesla jsem ja, uz jsem nemela silu pretahovat se o predmety, vsechno jsem mu nechala. A jemu to neni ani divny. Povazuje to za normalni. Zjistila jsem co vsechno nepotrebuju. Ale tim ze jsem odesla, jsem shodila ten tezky batoh ze zad a opet si pripadam jako silny bojovnik, mam spoustu pratel, kamaradek a lituju jen toho, ze jsem neodesla driv. Holky necekejte, ze to bude lepsi, nebude! Porad se to opakuje, slby, prisahy a za 2tydny mate zase na zadech batoh s vetsim a tezsim kamenem. Zvladnete to, ja jsem to zvladla v 53 letech a jde to. Myslete uz na sebe!!!!!!

Re: Re: Re: Kecy

(Sosa , 11. 11. 2016 14:46)

Moja matka je psychopat, celá rodina to zažíva na vlastnej koži. Hrôza, strach z nej, katastrofa... Veľká, veľká chyba bola, že sme si mysleli, že jej treba pomáhať, pomôcť, vysvetľovať. Lenže ako sa dá pomôcť niekomu, kto si o sebe myslí, že je úplne v poriadku, a všetci ostatní mu robia zle, ubližujú mu a nerozumejú?!... Im sa nedá pomôcť! Je to strata času a predlžovanie trápenia. Ale existuje jedna vec, ktorá pomôže - Úplne prerušiť "akýkoľvek" kontakt. Jedinú vec ľutujem, že som to nespravila už pred dvadsiatimi rokmi...

Re: Re: Re: Re: Kecy

(Tree, 10. 9. 2017 18:35)

Pro Sosa,

tohle spíš vypadá na schizoidní poruchu osobnosti, pokud mají nízké IQ neuvědomují si co jsou zač,nevidí se,nemají sebereflexi a ano myslí si že jsou naprosto v pořádku, i když jejich činy,neschopnost emočních,citových vztahů přináší katastrofu a bolest celému okolí, vysvětlování, i když jim popisujete co jsou oni zač,jejich činů,nepomůže,nevidí to,myslí si že jsou normální a ano, doslova patologická pozice oběti,vše si v hlavě zkroutí tak i když jsou 100% vinni,svými činy, že jsou nevinní,hodňouncí a celý svět je zlo a chce jim ubližovat. S odpuštěním a lítostí odejít, nemá smysl se o čemkoliv s nimi bavit. Je to smutný.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »