Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Nesuhlas

(Člověk, 19. 4. 2014 14:23)

Rozdíl mezi mnou a tebou ( psychopate) je ten - že tam kde já mám srdce - ty máš poue černou díru.... No...a pokud by ta metafora na tebe byla moc složitá ... tak to není můj -ale pouze tvůj problém.

Re: Re: Nesuhlas

(Adriana7777, 28. 4. 2014 23:31)

Děkuji za pobavení:))))))))

Re: Nesuhlas

(Adriana7777, 26. 4. 2014 14:53)

Nazdar psycho!!!!!!Četla jsem tvůj příspěvek - proč to jsem píšeš o sobě????

heh hezky

(dobroS, 25. 8. 2015 19:38)

jsem obklopena takhle dokonale matoucími lidmi. Tak a teď mi poraď co mám dělat, 3 nejlepší kámoši jsou přesně ty, můžu je tak vůbec nazývat...

Psychopati

(Jitaka, 20. 12. 2013 22:13)

Tak, po prečítaní všetkého toho i môj pohľad na vec. Som psychopatická osobnosť, t.j. mám masku psychopata ( zatvorené srdce, žijem prevažne v hlave, aktívna, úspešná, magicky príťažlivá, prospechárka, schopná zmanipulovať každého a všetko, berúc ohľad len na svoj prospech, hmotne založená, vynikajúca herečka schopná zahrať aj najemotívnejšiu scénu na svete). Prakticky stále hrám divadlo, ktorému už i sama verím. Som schopná prispôsobiť sa každej situácii a zahrať rolu tak, aby situácia bola jednoznačne prospešná pre mňa. Dokonalý umelec života.
Ale...
Tento život je povrchný - povrchné vzťahy, povrchné city, povrchné hodnoty.
A raz to začalo. Začalo ma toto všetko tlačiť, začínali mi vadiť ludia, ktorí mali tieto vlastnosti. Začala som si vadiť sama. Začala som túžiť po hĺbke.
Celý príbeh začal vlastne v detstve, keď ako dievčatko som zidealizovala otca, ktorému som odovzdala celé svoje srdce a ( on to tak podvedome chcel, asi sa necítil šťastný v manželstve) a následne ma tento otec zradil ( logické, veď som nemohla byť rovnocennou partnerkou ). Aby som sa mu zapáčila a udržala si jeho priazeň, tak som robila len to, čo on chcel, snažila sa byť úspešná za akúkolvek cenu, šikovná, najlepšia, pričom som opomínala samu seba. Pričom moje srdce ostalo zradené, zatvorené, bolestné. To by mohol byť príbeh asi všetkých psychopatov ( u chlapcov vzťah k matke). Ako to zmeniť a začať žiť svoj život? No to je veľmi veľmi veľmi ťažké. Najprv treba chciet a potom to pomaly ide. Treba však nie odstraňovať masku, ale liečiť zranené srdce, ktoré odovzdalo kompetencie rozumu.

Re: Psychopati

(Gábi, 8. 12. 2014 2:58)

To nejsi psychopatka, když toužíš po změně. Psychopati jsou spokojení. Naprosto a nechtějí nic měnit. Hlavně to také není ovlivněno zážitky z dětství. Jsi jen v lecčems vyjímečná žena, které výchova vzala život, jaký by chtěla žít. A máš pravdu, že změnit se je opravdu těžké. Můžeš svému otci poděkovat za zkažený život, protože se obávám, že tohle v sobě nezlomíš, ani kdybys chtěla.... Dítě se narodí nevinné a buď převezme normální lidskou povahu v průběhu svého vývinu a nebo to nevinné dítě někdo zkazí, dříve, než si pokusí srovnat si nějaké hodnoty. Čas se zpátky vrátit nedá. Co se stalo, stalo se. Je to kruté, ale sama vím, že to tak je.... Tím nechci říct, že nepovedeš zase opačně spokojený život, ale budeš se muset stále snažit si na něco hrát, nebudeš nikdy plnohodnotný člověk, který se z tebe mohl stát během tvého ustálení osobnosti. Vždy budeš sama v sobě bojovat mezi dobrem a zlem a nebude se ti to dařit tak, jak bys chtěla. Ty a spol. jsou nejvíce nešťastní lidé. Protože se na nich dopustilo lidské zkaženosti, i když mají nevyinutou duši, kterou cítí, tlačí je, ale nikdy nepovolí... na to je příliš pozdě. :(

Re: Re: Psychopati

(Ine, 28. 3. 2015 18:06)

Je to jinak. Dítě se nerodí nevinné, ale přichází si vyřešit problém/uzdravit duši - takže rodiče jen zapadají do tohoto plánu.
Sice to k tomu svádí, protože to je nejjednodušší vysvětlení a zbavení se odpovědnosti za vlastní volby, ale rodiče za to nemůžou. Jsou takoví, jací jsou. A takoví byli jejich rodiče a jejich rodiče a ...
Máš-li problém, měl/a jsi ho už před vstupem do této reality a vybral/a sis k tomu nejvhodnější rodiče.
Platím pro každého bez rozdílu:-)

Re: Re: Re: Psychopati

(Mlynářová, 7. 6. 2015 15:28)

Mozek psychopatů pochází z pravěku

Psychopaté jsou lidé, jejichž mozek je evolucí nedotčen; v podstatě se jedná o pravěký mozek. U psychopatů jsou například prokázané změny ve struktuře uncinátního fascikulu, na rozdíl od normálních, evolucí vyvinutých lidí. Příroda sama o sobě má ráz "psychopata" - bezcitná vůči slabším, intolerantní vůči menšinám. Postrádá jakoukoliv "morálku" či "etiku". Silnější a rafinovanejší vyhrává. Evoluce je věčný boj a snaha o "přechytračení" toho druhého.
S podobnou jistotou, s jakou si psychopatický sériový vrah vybere tu nejslabší a nejzranitelnější oběť, si pravěký lovec vybral svoji kořist pro potravu.

V dávné minulosti tlupy lidí, které měly mezi sebou psychopaty, byly ve výhodě. Vlastnosti psychopatů jako nedostatek empatie, krutost, bezcitnost jsou důležité pro zabíjení při lovu. Schopnost přetvářky a předstírání emocí pomáhá zmást nepřátele. Touha ovládat druhé pomáhala psychopatům v pravěku zorganizovat tlupu, aby fungovala organizovaně a systematicky. Psychopati jsou v dnešní společnosti stále přítomni, jenom v mnohem menším procentu, než tomu bylo v dobách pravěku. Stoprocentních psychopatů splňujících všechna kritéria je v současné společnosti zhruba jen jedno procento. Psychopati přežili dodneška, protože jejich sebeláska a sobectví z evolučního hlediska zvyšují jejich šanci na přežití v tvrdých podmínkách, zejména při nedostatku potravy. Další vlastnost psychopatů, sexuální promiskuita, zase napomáhá maximálnímu rozšíření jejich genů.

Nabízí se otázka, zda lze poznat psychopata jinak, než zkoumáním jeho struktury uncinátního fascikulu na magnetické rezonanci. U žen psychopatek to není bohužel možné, ale u mužských psychopatů to lze. Kromě pravěkého mozku se u nich téměř vždy vyskytují ještě dva vnější znaky pravěkých mužů: Pro nejlepší ochranu před úrazem hlavy, mají obvykle velmi husté vlasy a často poměrně nízké čelo. Aby se jim neprášilo do očí a neoslňovalo je při lovu slunce, mají husté a dlouhé řasy. Pokud tyhle znaky zpozorujte na nějakém muži, buďte ostražití.

Re: Re: Re: Psychopati

(Eva, 27. 7. 2015 12:47)

Máte zřejmě pravdu,že ...takoví byli jejich rodiče a jejich rodiče....a všichni jsme tedy jaksi "obětmi obětí".Ale nějak by mi unikl smysl tohoto všeho počínání.
Nemělo by to být spíše tak,že člověk,ve vlastním zájmu a v zájmu všech by měl vyvinout snahu o svoje vlastní mravní a morální zdokonalení?Podmínky máme možná různé ale pravidla tak nějak všichni známe.Třeba by se člověk měl snažit takříkajíc překročit svůj vlastní stín,jinak k žádnému pozitivnímu posunu snad ani dojít nemůže a stále budeme všichni pouze "obětmi obětí".
A CO si sem přišel vyřešit psychopat? Naládovat se dobrou vůlí těch,jenž ji mají,vytvořit další oběti, popřípadě vytvořit z jinak normálních ve svém okruhu další jedince,kteří už jeho psychopatické vzorce chování jenom opakují?
Toto vysvětlení se mi prostě zdá velice jednoduché a alibistické.

dokument

(Lea, 2. 6. 2015 20:43)

Doporučuji shlédnout dokument-Ryba smrdí od hlavy..Taky jsem měla tu čest.Svým způsobem je na nich něco fascinujícího.I tyhle lidi beru jako učitele v mém životě a já děkuji za tuto zkušenost.Už jsem víc na pozoru.

UKÁZKOVEJ PSYCHOPAT

(Motal, 26. 3. 2015 13:44)

http://janzima.blog.idnes.cz/c/352871/bude-cesko-rajem-deviantnich-recidivistu.html

Nevím nevím

(Em, 28. 12. 2014 10:54)

Článek je zajímavý a jistě i pravdivý, ale přijde mi dost zaujatý proti psychopatům. Našla jsem ovšem něco z druhé strany.

www.kriegsstern.estranky.cz

Je to zase něco jiného a zatím se to jen rozjíždí, ale doporučuji navštívit.Re: Nevím nevím

(Maniakes, 10. 1. 2015 1:33)

Navštívil jsem a stačilo to. Ale mám nápad. V každé velké firmě bych vytvořil oddělení Psychopaťárna - neoficiálně (oficiálně Oddělení rozvoje trhu a odbytu) a do ní bych přijímal adepty, kteří splňují podmínky testů PCL-R či PCL-SV. Inzerát by zněl asi takto :
Jste okouzlující, inteligentní, podnikaví, agresivní a impulsivní? Lehko se začnete nudit a rádi žijete na hraně? Právě Vás hledáme pro "ukousnutí většího koláče z trhu" blablabla.....atakdále. A nechal bych je pracovat společně....třeba na projektu "Na vyliž", pardon Efektivita, predikce, sankce... A natáčel bych ta zvířátka na kameru, aby se slušní lidé jednou pobavili na jejich úkor....až dokud se navzájem nepožerou.

veľmi dobrý článok

(saša, 11. 7. 2012 1:18)

Ďakujem Vám za skvelý článok. V mojom blízkom príbuzenstve riešime teraz problém, ako sa vyznať v človeku - konkrétne v žene, ktorá robí zo života partnerovi peklo. Po dlhom premýšľaní vychádza jednoznačne, že táto žena je presne ten typ človeka, o ktorom píšete. K jednoznačnému názoru ma priviedla moja osobná skúsenosť - 8 ročný život s psychopatom.
Bol okúzľujúci, presvedčivý, mal plno rečí. Ale iba rečí. Jeho skutky boli pravým opakom jeho slov. A tak kadiaľ kráčal, všade narobil veľa škody. Ja sama som sa dlhý čas zmietala vo svojich pocitoch, pretože stále ma dostával svojimi rečami tam, kam ma chcel mať. V podstate na mne parazitoval - a to si chcel zachovať. Keby som bola slabšej nátury, bol by použil i fyzické násilie. Roky som to s ním ťahala, bolo to však zbytočné. Po rokoch života s človekom, ktorému nič nebolo sväté, okrem vlastného prospechu, som ho aj napriek tomu stále mala rada. No napokon zvíťazil zdravý rozum a po zvážení všetkých dôsledkov života s ním alebo bez neho som zvolila odísť. Pokúšal sa ma kontaktovať, ale vedel, že som človek neoblomný, tvrdý, keď príde na lámanie chleba. Dlho som znášala príkorie z jeho strany, ale vedel, že keď raz poviem nie, tak to bude platiť navždy. Preto jeho kontaktovanie bolo dosť chabé, vzhľadom k tomu, že si bol vedomý mojej tvrdosti.
Život išiel ďalej, on si našiel inú obeť.
Dnes je u môjho príbuzenstva podobný problém. V tomto prípade sa jedná o ženu. Svojím nezodpovedným životom a tomu prislúchajúcimi činmi privádza do šialenstva partnera. Snažila sa ho celé roky manipulovať, neskoršie aj cez dieťa, avšak rozumný človek nakoniec príde na to, o čo ide. Takže prezreli sme a je jasné, o aký druh človeka sa jedná. Ďalšia etapa bude, ako z toho von. Ako dostať dieťa spod vplyvu takejto osoby, ako zachrániť život jej partnera, aby ho mohol prežiť plnohodnotne, bez osoby, ktorá spôsobila, že sa roky zmietal ako na rozbúrenom mori.
Život s psychopatom je peklo. Síce je to stratený čas, ale silné povahy porastú a stanú sa ešte silnejšími. Slabšie povahy to majú ťažšie. Ale dnes by snáď mohlo byť ľahšie zvládnuť problémy aj vďaka internetu.
Autorovi článku veľmi ďakujem. Je to skvelý a veľmi potrebný článok.

Re: veľmi dobrý článok

(conny, 18. 7. 2012 0:46)

Saša, súhlasim s Vami, veľmi pekne ste to napísali. Ja som s takým človekom prežila 18 rokov a aj napriek veľkému úsiliu z mojej strany mu pomôcť, nezostalo mi nič iné, len ochrániť seba a svoje štyri deti a odísť. Od rozvodu prešlo 10 mesiacov a ja som šťastná a spokojná žena. Napísali ste veľmi trefne, že silné povahy porastú a stanú sa silnejšími. To len psychopati z nás robia slabými a neschopnými ľuďmi, kedže si potrebujú dokazovať svoju moc. Škoda, že som nemala dostatok informácii predtým. Človek sa učí celý život ,ale pochopiť správanie psychopata, o ktoré som sa snažila bola len strata času. Konečne žijem a svoj život milujem. Nevravím, že to mám ľahké, ale život mi dal strašne veľa krásneho, na zlé sa snažím zabudnúť a nebiť toho, že môj exmanžel sa snaží ma ešte stále ovládať, aj by som rada celkom zabudla.

Re: veľmi dobrý článok

(joell, 19. 12. 2014 11:37)

Souhlasím a jsem moc ráda, že to tu zaznělo, protože mě dostavaj, tady ty psychopaty obdivující bláboly od slabých povah, jenž si mylně myslí, že jim takový vztah něco přinese, ale jediné co přinese, bude jejich konec, možná ten definitivní a psychopat, ten se bude dál usmívat a likvidovat další oběťi....

mám zkušenost

(Michal Petr, 16. 2. 2012 15:42)

Byl jsem nucen dost o psychopatech nastudovat, neboť mám již rok otřesné zkušenosti s psychopatem Václavem Zirklem, který se stal mým sousedem v řadovém domku, kam se vnutil naší sousedce. Jen loni jsme více nž 20krát volali policii, případy skončily jako přestupky na MÚ. Výsledek žádný. Tři měsíce se zde neukázal, ale před vácemi se vrátil a vše začalo znovu. Že to je psychopat dle testu, jsem si naprosto jist. Se ženou jsme si řekli, že budeme důsledně volat policii, psát na MÚ, i když to budeme mít velice težké. Úplně leze po zdi, když vidí, že se nebojíme. Ale budeme silní. Nedáme se a uděláme vše proto, aby jej dotyčná žena vyhodila, což je pro nás jediná možnost. Je samozřejmě jím manipulovaná, i když před tím byla úplně jiná. Nikomu, kdo psychopata nezažil, to skutečně nepřeju.....i když bude dělat vše proto, aby se ta kreatura odvalila jinam. Na MÚ jsem se dověděl, že takto je jim známo již 14 případů sousedů žen, kteréjej k sobě pustily, v jedné části Prahy...

Re: mám zkušenost

(Žertéř, 22. 4. 2014 15:35)

Recept se jmenuje Hukinol (najdi na goo)

Re: mám zkušenost

(Gábi, 8. 12. 2014 2:36)

To ale nevypadá na psychopata. Ty druzí lidé nezajímají at uz jsou vyloženě zlí nebo nejsou. Tohle vypadá spíš na schizofrenika nebo něco takového...

Zdravým

(Amazonka, 4. 11. 2014 22:11)

Dlouho jsem tu nebyla.Četla jsem si pár článků,a vnitřně mám dobrý pocit nikdo nás neuráží.Hrada je pohodovej psycho :) Mám to podobné.Měj te se fajn:) pa pa.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »