Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Adriana7777, 28. 4. 2014 22:49)

Haló psycho kde myslíš že jsi,žena a život neb diskuze e-miminko.Tady tě teda výtám já Adrina jsi na stránce PSYCHOPATI víš.Jen tak pro zajímavost.OK jsem lidská zrůda to si myslíš,tak to nemusíš rozepisovat stačí jen písnout stupidní odkaz jako ti kteří nás odsuzují.
Já psychopat miluji krásu,dokonalost,- nesnáším hloupé lidi co pořád musí vyprávět zrovna jako můj bejvalej pitomosti dokola no to ti ne pochopíš.
Prosím už mě nebuď.
Přeji mnoho štěstí a úspěchu do života.:))))))))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Martin, 9. 10. 2015 2:11)

Víš Adrianno znáš příslový vrána k vráně sedá ? Ono je to tak,že jsi psychopat co očekáváš,že opravdu pravý můž - citící lidská bytost kterou ty nejsi si si stebou něco začne :D :D Nebuď naivní :D :D Už to chápeš? Nechápeš? že? To neva...ani kolo neopře,ani kolo

nadpis

(silence, 29. 10. 2014 23:07)

Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. Báli ste sa, bojíte sa a budete sa nás báť a všetci vieme prečo. Viete, že sme iný a uvedomujete si tú bolestivú slabosť a skutočnosť, že ste len a len súčasťou našej hry. Máte srdce? Gratulujem. Obyčajné bábky, ktoré vedia plakať. :) Ak by som nebola to čo som, tak by som povedala "je mi Vás ľúto". No som hrdá na to kam patrím a že necítim to čo vy nazývate ľútosť.
Stačilo slov... späť do hry ovečky.

Re: nadpis

(Ilsa Falkenreich, 30. 10. 2014 15:46)

Naprosto souhlasím... zpět do hry.

Re: nadpis

(voxx, 23. 11. 2014 22:08)

Ty musis byt cisty blazon

šílenci :)

(Amazonka, 2. 12. 2014 21:13)

Přesně tak :) :) :) :)
A ani nechápou naší legraci:(
Mi se smějem a oni utíkají jsou prostě ďivní hlavně že jsou normální ha ha ha.

Re: nadpis

(Gábi, 8. 12. 2014 0:39)

Narazíš a tvrdě ty odporná zrůdo :D Jsi míň než hovno u cesty xD K politování jste vy - tvorové, co vypadáte jako lidé, ale nejste, nejste vlastně nic !!!!! Jste na této zemi zbytečně. Nikdo vás nemá rád. Nikdo vás nepotřebuje a nikomu nebudete chybět. Tomu říkám PROHRA !!! :)

Re: nadpis

(Anonym, 9. 10. 2015 1:43)

Směju se ti :D Směju :D Mrzáček :D :D

Skutečný pohled

(Darius, 30. 5. 2014 0:43)

Tak podívejte.Ignorujíce nespočet chyb, jak v textu autora stránky, tak i v textech reagujících...
Je hloupost, myslet si, že někdo charakterizovaný, jako sadistický psychopat, tak jinak...někdo, kdo údajně nemá takzvanou duši, což je křesťanské názvosloví, no, dobrá, shrnu to, je hloupost myslet si, že člověk takto, takzvaně, a to podle elektro encefalogramu (EEG) nevykazující aktivitu v určitých centrech mozku, a to konkrétně v předním laloku, je bezcitně chovající se...jsem psychopat...ale hluboce miluji...přestože jsem v minulosti byl tím, co týral, a bavilo mě to... za to že se cítím jinak, a za to že cítím jinak, nemůže IQ, rozum- chcete-li... ale pouze ochota cítit..a jsem na sebe pyšný, a jsem rád za to co jsem

Re: Skutečný pohled

(Gábi, 8. 12. 2014 1:08)

Jenom si hraješ na to, že miluješ a sám se tomu snažíš věřit. Přijde chvíle, kdy selžeš. Nepřestaneš být neoprávněně pyšný, ale začneš být zoufalý. Jen abys měl jasno ty ubohý mrzáku :-)

Re: Skutečný pohled

(Martin, 9. 10. 2015 1:32)

Ty duševní mrzáku a odpade společnosti. Ty ani nepoužívej slovo miluji pač nevíš co to je ty mrzáku !

Dotaz

(Eli, 10. 12. 2014 14:07)

Ahoj, přečetla jsem si tento zajímavý článek a chtěla bych se zeptat ohledně mé kamarádky (15). Když jsem s ní chdila do školy, byly jsme nejlepší přítelkyně. Alespoň jsem si to myslela. Byla jsem na ní hodně závislá. Ona nebyla moc oblíbená a nesnášela, když jsem se bavila s oblíbenějšími holkami. Kvůli tomu i kvůli jiným věcem jsme se poměrně často hádaly. Po takové hádce se mnou nemluvila do té doby, než jsem se za ní téměř na kolenou připlazila a prosila ji o odpuštění. Po páté třídě jsme přešly každá na jinou školu. Občas jsem ji vídala ve vlaku. Chovala se ke mně velmi mile a pomáhala mi s úkoly. Chodím do deváté třídy a brzy budu muset přestoupit na střední školu. Ona mi navrhla, ať jdu za ní na gymnázium, ale já jsem chtěla na chemickou školu. Když se to dozvěděla, vypadala, že každou chvíli začne zuřit, ale ovládla se. Pak jen tak mezi řečí prohodila něco o tom, že se se mnou nebude přátelit, pokud nepůjdu na gymnázium. Moc kamarádek nemám, bála jsem se ztráty jejího přátelství, tak jsem jí slíbila, že zkusím přijímačky. To už mi začalo být něco divné. Pak jsem se seznámila s jednou její kamarádkou, která mi o ní řekla zajímavé věci. Prý má docela dost kamarádek, ale udržuje si od nich odstup. Zato s nimi prý manipuluje a ony věří všemu, co jim řekne, i když si vyloženě protiřečí. Jedna prý kvůli ní drží drastickou dietu a další se denně učí celé hodiny němčinu. Ona sama je většinou chladná a nekompromisní. Vůbec prý neprojevuje soucit s lidmi, žádnou empatii. Jediná chvíle, kdy projevuje nějaké city, je při vážné hudbě, kterou miluje a i sama skládá. Občas prý ale trpí depresemi. Nejvíc mě však vyděsilo, když jsem se dozvěděla, že na jednoho kluka, který si hrál s petardami a pokřikoval na ni, vytáhla nůž. Také prý v jedné slabší chvilce prozradila, že by chtěla velet koncentračnímu táboru a dělat pokusy na lidech. Dost mě to děsí. Jedná se o psychopatii? A dalo by se s tím něco dělat?

Re: Dotaz

(Kami, 17. 12. 2014 20:50)

Ahoj, tvoje kamarádka trpí Histrionskou poruchou osobnosti, takže ano, asi je psychopatka

Re: Dotaz

(Martin, 9. 10. 2015 1:26)

Ano Eli, podle popisu je ta tvá kamarádka psychopat. Drž se od ní co nejdál do konce života. Od takového člověk vždy přijde k druhému člověku jen zlo,žádné dobro, i kdyby to vypadalo sebevětší dobro, vzadu je vždy zlý úmysl, manipulace atd.

Věnujte pozornost následujícímu hlášení

(Lucie Lvová, 1. 5. 2015 21:57)

Prý oni jsou jiní než my, protože nemají duši, jsou to roboti... Vy hlupáci, co si myslíte, že jsme my? My jsme úplně stejní, tupí robotci, jen máme jakousi utkvělou iluzi, že v nás je něco víc, nějaká duchovní podstata...jaká směšná pýcha! Ta naše slavná duše! Pocity, emoce, všechno je to automatizovaná, fyziologická překomplikovaná morseovka a my jsme vskutku krásný moderní promítací přistroj, který dokáže vykreslit na plátně tak oslnivě barevný obraz, že věříme, že to, co vidíte, je ta nejskutečnější skutečnost ze všech, ale pravda je taková, že je to jen záznam v hd kvalitě, jen další informace bez stopy pachu v našem mozku, pocit i jednička je pro něj pořád jen obyčejný signál a v ani jedné není nic božského a nebo je v nich všechno božské, ale pochopte přece, je to všechno jen blud! Ty naše slavné pocity, celé vědomí, jedna velká fraška! A jak se to cejtí, jak se to vytahuje nad psychopatem, jako by vedle nich nebyl dost dobrý! Kolik špíny to na něj hodí a pořád se to bude tvářit jako boží bytost! Psychopati jsou počítače, na kterých není instalován antivir, protože je nemůže zničit žádný virus a my jsme náš obyčejný stolní počítač, tak nedokonalý, tak zranitelný... Myslím, že máme plné právo konstatovat, že jsme jiní než psychopati, ale povyšovat se nad nimi je idiotství. Konec hlášení.

Re: Věnujte pozornost následujícímu hlášení

(KrsnaDas, 12. 5. 2015 17:23)

Tak prvá vec že si úplne odbočila od témy, druhá vec je že duša je to čo robí živú bytosť živou bytosťou, utvára vedomie a nikde v tvojom tele nieje žiadny orgán a ani neprebieha žiadny chemický proces ktorý by mohol vytvoriť nejaké tvoje JA, len tvoja duša. Aj psychopati majú dušu, len sa to na nich príliš neprejavuje lebo fungujú na najnižšej telesnej úrovni. Problém je v tom že materialistickí psychopati vládnu svetu a aj to v ňom tak vyzerá ;)

Re: Věnujte pozornost následujícímu hlášení

(Martin, 9. 10. 2015 1:14)

Lucie respektuji Váš názor pravda je ale taková,že my se nad psychopaty ani povyšovat nemusíme. Psychopat průměrně dobrému a charakternímu člověku,nesahá duchovně,morálně a hodnotově ani po kotníky :) no spíš nesahají citicím dobrým lidským bytostem ani po nano špinu na zemi pod ní. Psychopat je z duchovního hlediska pod-zvířetem, protože i pes je schopen opravdové náklonosti a lásky a cítíte to z něj,ale psychopat toho schopen není ..... už chápete? Psychopat je čistou esencí zla v lidském těle. bohužel z větší části obdařen inteligencí.Využívající k hlubším manipulací a ubližování

blbost

(dra, 2. 4. 2014 17:45)

Dosť úbohý článok. Všade nás vykresľujete ako nejaké sadistické monštrá. Prečo chodíte za nami? Prečo si hľadáte chlapov psychopatov namiesto toho aby ste si našli priemerného chlapa? Lebo viete že tí inteliginentí psychopati vám dajú niečo čo vám bežný človek nemôže dať. Pretože sú posadnutí dokonalosťou, a prísni sú aj na seba. Preto sú sčítaní, charizmatickí, dobre vyzerajú atď... A my sme blbí pretože sme iní? Je to vaša, vec zariadte si životy ako chcete, my si ich tiež zariadzujeme podľa seba. Možno je to pre vás nepochopiteľné že niekoho fakt nezaujíma sused, že nechce dom na predmestí, že nechce manželku na celý život, že nechce každé ráno o pol 8mej vodiť deti do školy. Že namiesto toho aby si našiel slušnú prácu na celý život, tak robí pre vás všetky tie nezmyselné veci. Sme odlišní, vy potrebujete nás a my potrebujeme vás. Štve ma ale ako všade o nás hovoríte ako o nejakých sadistických monštrách čo nemajú nič lepšie na práci len všetkým ničiť životy. Pravda je taká, že vaše životy sú nám ukradnuté. A vieme mať radi ľudí, no len tých ktorí si to fakt zaslúžia. Keď vám niekto povie kompliment tak prečo sa na neho nenaseriete? Podľa tejto logiky by ste mali. Ale vtedy vám je psychopat (aké škaredé slovo) dobrý, keď je milý. Keď vás niekto napadne na ulici a on si chráni svoje, tak vtedy vám je dobrý, že sa nebojí. Že má vždý chladnú hlavu a vie sa dostať z každej situácie. Zlý je až vtedy keď ho začnete nudiť, alebo keď si uvedomíte že máte iné hodnotové rebríčky ako on. Problém je ten že veľa žien nám naletí, lebo ich nudní chlapi nezaujímajú, a aj keď im človek povie rovno do očí ako to bude vyzerať, tak si z nejakého dôvodu myslia, že ho zmenia. Že odrazu bude chieť mať deti, alebo psa, alebo bude plakať pri filmoch. A potom ste sklamané, ale za to nemôžeme my, ale vy keď si úmyselne vyberáte takých ľudí. Dobre viete, že s nami zažijete veci ktoré inde nezažijete, ale keď tie veci sú niekedy zlé tak my sme tí zlí.

Jednoducho stereotyp nás ubíja, a to sa nedá nikdy zmeniť, ani to zmeniť nechceme. Tak buď si tú chvíľu môžete užiť s nami, alebo ak hľadáte niečo iné, hľadajte inde.

Re: blbost

(Člověk, 19. 4. 2014 14:32)

No, ty jseš vlastně chudák.... nikdy ale nebudeš vědět - jaké to je nebýt chudák. To je emočně bohatý člověk. Ty si takový " nepodarok" Stvořitele...kterého omylem vypustil do koloběhu mezi živé tvory.... Nikdy nebudeš vědět jak úžasné to je užít si až na dřeň emoce...to je i euforii emočního štěstí a emoční štědrosti...nebo o bolesti duše nebo psychické léčivé trauma - které je naprosto očišťující - a posléze posilující... Vede ke zralosti Duše...kterou ty holt nemáš. Jseš jednoduché monstrum...a emoční mrzák. No a teď si to preber...ono tento pojem nesouvisí s mentální inteligencí ani sociální - ale s emoční - kterou máš nulovou. No, a pokud bys to opět nepobral...je mi to šumák...*

Re: blbost

(DR, 27. 4. 2014 0:11)

velka vdaka za tento prispevok, uz ma davno po nicom tak neosvietilo !
jasne a zrozumitelne napisane
klobuk dole
dik


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

následující »