Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Psycholog, 27. 4. 2014 10:40)

To,že nyní nového muže nechceš,je celkem normální.Dle mého názoru stále nejsi z předešlého vztahu vyléčená.Někteří lidé si hned hledají partnera,aby zaplnili prázdné místo.Mnohdy ale poznají,že to co měli dříve bylo mnohem lepší než nyní.Třeba to není tvůj případ,třeba ano.To poznáš sama.Když to shrnu.Je strašně těžké vedle tebe existovat,žít s tebou,protože jsi dominantní a se svým partnerem manipuluješ,ovládáš a kontroluješ a vždy ho dostaneš tam,kam chceš,protože jsi si vědoma své přitažlivosti a pokud ti nadbíhá velké procento mužů,musí to být pro toho muže strašné.Neříkám,že s nimi souložíš nebo se líbáš,ale dělá ti to dobře a jsem tam nějaký flirt proběhne,aby jsi si zvýšila sebevědomí.Když s tebou chce někdo žít,tak musí zapomenout na svůj život a žít ten tvůj s tím,že jakákoliv chyba může ten vztah kdykoliv ukončit z tvé strany a ty půjdeš zase o dům dál.Ani si neuvědomuješ,jak je to strašně těžké,protože ten muž tě zná,ví to o tobě a přesto ten chlap s tebou žil.Neustále pod tlakem s vědomím,že ten život nemá žádnou jistotu a může to kdykoliv skončit.Já se přiznám,že já bych to nevydržel.Ten tvůj současný partner není jediným a myslím si,že jak popisuješ,že se necítí mužem,tak si myslím,že tím trpěli nebo trpěl i předchozí.Pokud to tak je,tak se musíš zamyslet,co v životě chceš.Jestli chceš dlouhodobý vztah,pracovat na něm,budovat ho nebo pořád rozdávat bolest svému okolí(i blízkému-dětem,protože oni to samozřejmě pociťují a tato situace není pro ně dobrá) a být jednou za čas štastná a pak zase na dlouho ne a skrývat svojí bolest před okolím.Ve své podstatě nedokážeš přijmout dobro,nevážíš si ho,spíše hledáš na tom druhém chyby,protože ty jsi ta ublížená,což je mimo realitu.A evidentně to dokážeš dát dobře najevo.Pokud nedokážeš přijímat dobro i s chybami,které má každý,tak máš problém,který musíš řešit ty sama a bude to tak vždycky s jakýmkoli mužem.Délka vztahu bude záležet pouze na tom,jak bude partner ochotný se ti obětovat.Kdyby za mnou tvůj současný partner přišel a vyprávěl mi příběh o Vás,řekl bych mu,aby od tebe utekl nebo se zlikviduje a skončí špatně,protože to není dlouhodobě udržitelné.Ty se těžko změníš,když jsi takto zvyklá žít celý život a budeš takto žít celý život.Já bych dal tomu chlapovi medaili,ať je jaký chce.Svět venku je těžký,je mnoho zlých lidí s mnoha zlými vlastnostmi a pokud jsi neodpočine ani doma,tak žije v neustálém stresu,protože tě samozřejmě má rád a nechce o tebe přijít,takže dělá věci,které by normálně nedělal a ztrácí půdu pod nohama.Uf,to jsem se zase rozepsal.Musím říct,že ze začátku tohoto našeho rozhovoru jsem tohle nečekal.Čekal jsem něco jednoduššího.Opravdu se nad sebou zamysli a zamysli se nad vším,co jsem ti napsal a přemýšlej o tom.Měj se

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Adrina7777, 28. 4. 2014 23:08)

Jsi na omylu já jsem tři měsíce sama a mám akorát novou známost proto jsem děfka - proč tak silná slova.Ti jsi psychopat hmmmm nejsi a buď šťastný že ne.
Spousta hloupéjch lidí ubližuje běž k psychiatrovi.
Já jako psychopat tě povím jedno narodila jsem se tak a okolnosti mě nedávali podnět k rozvíjení citu-což bylo pro mne velké mínus ale na mou obranu já za to nemohla.
A to co jsem a to že muže dokážu ve vztahu vzít do rajské zahrady a dát mu vše ale za podmínek sebe obětování co to znamená dávat mě to nádherné co mohu přirozeně ze sebe já mu dát opravdu milovat a hýčkat vztah jako to nejcenější splinutí jedné osoby.Ale bohužel lidi rádi berou a nedávají a třeba se stane že až po pozdější době si uvědomí ale bohužel když už je pozdě.Proto cítím v sobě krásnej pocit zamilovanosti a po dvouch dnech je to jinak protože vidím že dotyční nemá na to aby mě to dal proto začnu bejt smutná že to zas není ten co chci!
A nebuď k tomu nemáme nikdo právo.
Nazdar.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Nomercy, 27. 4. 2014 19:34)

To je tak neskutečnej hnus to číst.Já jsem tak vytočenej,co to vůbec existuje za lidi!!!Už se prostě musím ozvat!Já jsem taky trochu psychopat.Pociťuji na sobě,že k cizím lidem nemám žádné city,necítím lítost,dokážu jim hodně ublížit a využít je ke svému prospěchu a jdu opravdu přes mrtvoly.Ale na lidi,kteří jsou v mém životě důležití bych nikdy nedokázal bejt bezcitnej,protože až mi bude zle,tak je budu potřebovat a pomůžou mi a nezůstanu sám.Adriana před 5 dny napíše,že k dotyčnému má city.Včera napíše,že cítila se příjemně ve společnosti jiného muže a že cítila zamilovanost.Souhlasím naprosto s Psychologem.Frajerko,ty si normální děvka,která neví,co chce a jenom ubližuje okolí,protože má mindráky.Já doufám,že ten chlap se na tebe vysere a pošle tě do prdele,protože bejt s děvkou a ještě bejt v prdeli,že nemůže nic,že je jenom pes?Je mi z tebe na blití a takový jako ty by měli mlátit hlava nehlava.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Adriana7777, 28. 4. 2014 22:35)

Ahoj psychologů.
Proč myslíš že se nedokážu omluvit to není pravda,omluvím se svým dětem když něco slíbym a nevyjde to,když oni mají pravdu-a já né.
Ano přiznávám není jednoduché být matkou a otcem dohromady nejvíce mě baví role kamarádky to je úžasné miluji své děti,jako kámoši mi tři jsme perfektní když jen tak řvu jako zvíře neb tančím,říkám jim své tajemství a oni mě.Nemáme před sebou žádnou škrabošku neb masku když jsme smutní tak si povíme proč když nervózní tak též když veselí to samé,co myslíš s kým se Radim o všem o módě atd.snyma a oni též známe se tak dokonale že prokouknem každou miniaturní myšlenku.
Teď tě o něco požádám-v žij se do doby když si byl malý kluk neb v pubertě co by jsi rači prožíval,nepříjemnou atmosféru ňákého hňupa neb vidět plačící matku zbitou hmmmm??????Ano otázka je jednoduchá proto vím co odpovíš-raději matku která pro ně žije a bere je rovnoceně která se do nich vžívá,která je šťastná když si přivedou normální kámoše a dovolí a zároveň respektuje návštěvu.Obklopování materiálnímy věcmi proč ne když mohu když nemohu tak nemohu materiální věci dokážou každého dělat šťasním ať jde o co kolik to není špatně,špatně je rozmazlené detičky které tě ze sebe nic nedají to ano to je hodně špatně.A pokud já jsi jsem vědomá že mé děti jsou osobnostmi pak jim ráda když si zaslouží koupím to po čem touží.Máš děti pokud ano napiš mě co tě dali třeba k velikonocům.Já měla přání chtěla jsem zlatý déšť mé děti mě přinesli půl stromu zlatého deště byla jsem dojata,pak jsem o velikonoční den dostala prstýnek a sklokeramický nůž,koupily mě to z ušetřeních kapesních miluji je ať by udělali co by udělali tak je budu ctít,vážit si jich,a nekonečně milovat umřu s láskou pro ně když bych musela.Proč tě to píši?-protože v jistým smyslu si stebou ráda píšu.A proto chci aby jsi už nikdy nepochyboval o dětech které žijí s matkou pouze - je to samé jako kdybys dle učebnice neb morálních předpisů diktoval jeden předpis ano to lze ale né!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! U LIDSKÉ DUŠE A UŽ VŮBEC U DĚTSKÉ DOKONALÉ ČISTÉ Chápeš??????Tak mého nejcenějšího se můžeš dotýkat ale musíš u toho myslet a to nemyslím zle.
Teď já k tobě baví tě psychologie?Pokud ano dle tvých názorů musíš pořádně zamakat,zajímáš se o PSYCHOPATI tak se ptej a já tě ráda jako psycho odpovím.
Myslím že jsi mladý,snaživí,něco jsi prožil a sám nechápeš vlastně co.
Jsi trochu ješita,zároveň cíťa ale pozór nelituj sebe s toho vždy číhá depka.Bojíš se na vánek působíš jinak a uvnitř tebe by jsi chtěl žít jinak,musíš se pustit a jít!!!!!!!!!!!!!!!!A prožívat vše smutek zlý liďi házet do koše špatnou náladu konějšit a říkat si až ode jdeš přídě odměna dobrá nálada a tu si užijí.
Lidé zapomínají že tak jako stromy,zvířátka,hmyz je dáno od přírody tak mi též podívej svítí slunce to je krása viď a teď je bouřka a pak zas mráz uffff ten ale je krutej viď.Co tím chci říct to jsme mi možná mě chápeš-ale skoro žádný počasí není stejné;):) Jdu se ďívat na film a chci si ho užít dle svých představ.Pa.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Adriana7777, 28. 4. 2014 22:49)

Haló psycho kde myslíš že jsi,žena a život neb diskuze e-miminko.Tady tě teda výtám já Adrina jsi na stránce PSYCHOPATI víš.Jen tak pro zajímavost.OK jsem lidská zrůda to si myslíš,tak to nemusíš rozepisovat stačí jen písnout stupidní odkaz jako ti kteří nás odsuzují.
Já psychopat miluji krásu,dokonalost,- nesnáším hloupé lidi co pořád musí vyprávět zrovna jako můj bejvalej pitomosti dokola no to ti ne pochopíš.
Prosím už mě nebuď.
Přeji mnoho štěstí a úspěchu do života.:))))))))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: UŽ DOST!!!!!!!!

(Martin, 9. 10. 2015 2:11)

Víš Adrianno znáš příslový vrána k vráně sedá ? Ono je to tak,že jsi psychopat co očekáváš,že opravdu pravý můž - citící lidská bytost kterou ty nejsi si si stebou něco začne :D :D Nebuď naivní :D :D Už to chápeš? Nechápeš? že? To neva...ani kolo neopře,ani kolo

nadpis

(silence, 29. 10. 2014 23:07)

Vždy to tak bolo a vždy to tak bude. Báli ste sa, bojíte sa a budete sa nás báť a všetci vieme prečo. Viete, že sme iný a uvedomujete si tú bolestivú slabosť a skutočnosť, že ste len a len súčasťou našej hry. Máte srdce? Gratulujem. Obyčajné bábky, ktoré vedia plakať. :) Ak by som nebola to čo som, tak by som povedala "je mi Vás ľúto". No som hrdá na to kam patrím a že necítim to čo vy nazývate ľútosť.
Stačilo slov... späť do hry ovečky.

Re: nadpis

(Ilsa Falkenreich, 30. 10. 2014 15:46)

Naprosto souhlasím... zpět do hry.

Re: nadpis

(voxx, 23. 11. 2014 22:08)

Ty musis byt cisty blazon

šílenci :)

(Amazonka, 2. 12. 2014 21:13)

Přesně tak :) :) :) :)
A ani nechápou naší legraci:(
Mi se smějem a oni utíkají jsou prostě ďivní hlavně že jsou normální ha ha ha.

Re: nadpis

(Gábi, 8. 12. 2014 0:39)

Narazíš a tvrdě ty odporná zrůdo :D Jsi míň než hovno u cesty xD K politování jste vy - tvorové, co vypadáte jako lidé, ale nejste, nejste vlastně nic !!!!! Jste na této zemi zbytečně. Nikdo vás nemá rád. Nikdo vás nepotřebuje a nikomu nebudete chybět. Tomu říkám PROHRA !!! :)

Re: nadpis

(Anonym, 9. 10. 2015 1:43)

Směju se ti :D Směju :D Mrzáček :D :D

Skutečný pohled

(Darius, 30. 5. 2014 0:43)

Tak podívejte.Ignorujíce nespočet chyb, jak v textu autora stránky, tak i v textech reagujících...
Je hloupost, myslet si, že někdo charakterizovaný, jako sadistický psychopat, tak jinak...někdo, kdo údajně nemá takzvanou duši, což je křesťanské názvosloví, no, dobrá, shrnu to, je hloupost myslet si, že člověk takto, takzvaně, a to podle elektro encefalogramu (EEG) nevykazující aktivitu v určitých centrech mozku, a to konkrétně v předním laloku, je bezcitně chovající se...jsem psychopat...ale hluboce miluji...přestože jsem v minulosti byl tím, co týral, a bavilo mě to... za to že se cítím jinak, a za to že cítím jinak, nemůže IQ, rozum- chcete-li... ale pouze ochota cítit..a jsem na sebe pyšný, a jsem rád za to co jsem

Re: Skutečný pohled

(Gábi, 8. 12. 2014 1:08)

Jenom si hraješ na to, že miluješ a sám se tomu snažíš věřit. Přijde chvíle, kdy selžeš. Nepřestaneš být neoprávněně pyšný, ale začneš být zoufalý. Jen abys měl jasno ty ubohý mrzáku :-)

Re: Skutečný pohled

(Martin, 9. 10. 2015 1:32)

Ty duševní mrzáku a odpade společnosti. Ty ani nepoužívej slovo miluji pač nevíš co to je ty mrzáku !

Dotaz

(Eli, 10. 12. 2014 14:07)

Ahoj, přečetla jsem si tento zajímavý článek a chtěla bych se zeptat ohledně mé kamarádky (15). Když jsem s ní chdila do školy, byly jsme nejlepší přítelkyně. Alespoň jsem si to myslela. Byla jsem na ní hodně závislá. Ona nebyla moc oblíbená a nesnášela, když jsem se bavila s oblíbenějšími holkami. Kvůli tomu i kvůli jiným věcem jsme se poměrně často hádaly. Po takové hádce se mnou nemluvila do té doby, než jsem se za ní téměř na kolenou připlazila a prosila ji o odpuštění. Po páté třídě jsme přešly každá na jinou školu. Občas jsem ji vídala ve vlaku. Chovala se ke mně velmi mile a pomáhala mi s úkoly. Chodím do deváté třídy a brzy budu muset přestoupit na střední školu. Ona mi navrhla, ať jdu za ní na gymnázium, ale já jsem chtěla na chemickou školu. Když se to dozvěděla, vypadala, že každou chvíli začne zuřit, ale ovládla se. Pak jen tak mezi řečí prohodila něco o tom, že se se mnou nebude přátelit, pokud nepůjdu na gymnázium. Moc kamarádek nemám, bála jsem se ztráty jejího přátelství, tak jsem jí slíbila, že zkusím přijímačky. To už mi začalo být něco divné. Pak jsem se seznámila s jednou její kamarádkou, která mi o ní řekla zajímavé věci. Prý má docela dost kamarádek, ale udržuje si od nich odstup. Zato s nimi prý manipuluje a ony věří všemu, co jim řekne, i když si vyloženě protiřečí. Jedna prý kvůli ní drží drastickou dietu a další se denně učí celé hodiny němčinu. Ona sama je většinou chladná a nekompromisní. Vůbec prý neprojevuje soucit s lidmi, žádnou empatii. Jediná chvíle, kdy projevuje nějaké city, je při vážné hudbě, kterou miluje a i sama skládá. Občas prý ale trpí depresemi. Nejvíc mě však vyděsilo, když jsem se dozvěděla, že na jednoho kluka, který si hrál s petardami a pokřikoval na ni, vytáhla nůž. Také prý v jedné slabší chvilce prozradila, že by chtěla velet koncentračnímu táboru a dělat pokusy na lidech. Dost mě to děsí. Jedná se o psychopatii? A dalo by se s tím něco dělat?

Re: Dotaz

(Kami, 17. 12. 2014 20:50)

Ahoj, tvoje kamarádka trpí Histrionskou poruchou osobnosti, takže ano, asi je psychopatka

Re: Dotaz

(Martin, 9. 10. 2015 1:26)

Ano Eli, podle popisu je ta tvá kamarádka psychopat. Drž se od ní co nejdál do konce života. Od takového člověk vždy přijde k druhému člověku jen zlo,žádné dobro, i kdyby to vypadalo sebevětší dobro, vzadu je vždy zlý úmysl, manipulace atd.

Věnujte pozornost následujícímu hlášení

(Lucie Lvová, 1. 5. 2015 21:57)

Prý oni jsou jiní než my, protože nemají duši, jsou to roboti... Vy hlupáci, co si myslíte, že jsme my? My jsme úplně stejní, tupí robotci, jen máme jakousi utkvělou iluzi, že v nás je něco víc, nějaká duchovní podstata...jaká směšná pýcha! Ta naše slavná duše! Pocity, emoce, všechno je to automatizovaná, fyziologická překomplikovaná morseovka a my jsme vskutku krásný moderní promítací přistroj, který dokáže vykreslit na plátně tak oslnivě barevný obraz, že věříme, že to, co vidíte, je ta nejskutečnější skutečnost ze všech, ale pravda je taková, že je to jen záznam v hd kvalitě, jen další informace bez stopy pachu v našem mozku, pocit i jednička je pro něj pořád jen obyčejný signál a v ani jedné není nic božského a nebo je v nich všechno božské, ale pochopte přece, je to všechno jen blud! Ty naše slavné pocity, celé vědomí, jedna velká fraška! A jak se to cejtí, jak se to vytahuje nad psychopatem, jako by vedle nich nebyl dost dobrý! Kolik špíny to na něj hodí a pořád se to bude tvářit jako boží bytost! Psychopati jsou počítače, na kterých není instalován antivir, protože je nemůže zničit žádný virus a my jsme náš obyčejný stolní počítač, tak nedokonalý, tak zranitelný... Myslím, že máme plné právo konstatovat, že jsme jiní než psychopati, ale povyšovat se nad nimi je idiotství. Konec hlášení.

Re: Věnujte pozornost následujícímu hlášení

(KrsnaDas, 12. 5. 2015 17:23)

Tak prvá vec že si úplne odbočila od témy, druhá vec je že duša je to čo robí živú bytosť živou bytosťou, utvára vedomie a nikde v tvojom tele nieje žiadny orgán a ani neprebieha žiadny chemický proces ktorý by mohol vytvoriť nejaké tvoje JA, len tvoja duša. Aj psychopati majú dušu, len sa to na nich príliš neprejavuje lebo fungujú na najnižšej telesnej úrovni. Problém je v tom že materialistickí psychopati vládnu svetu a aj to v ňom tak vyzerá ;)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »