Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: ...Jooo?

(Krucifixděvko, 30. 5. 2016 1:17)

To se dá lehce zařídit, ukážu ti takovou sodomu gomoru že se budeš plazit do sprchy aby sis schladila pičku.

Děkuji

(Krasavec, 13. 1. 2016 0:08)

Tahle diskuze me fakt pobavila :D Hloupi, zaprisahli, jednodussi lide si tu vylivaji zlost na necitelnych dablech. Pisou tu ty svy "pribehy utrpeni" jako z Goyi, a fakt to prozivaji a jen tim ukazujou jak sou zranitelni a slabounci :D Ja sem sel abych se ujistil ze sem psychopat a overil sem si to a vite co, je pro vas nejhorsi? Kdyz psychopat chodi nekolik let do bojovych sportu a posiluje protoze podvedome tusi, ze je jinej nez okoli a bude se mu to hodit. Takze zadny kecy typu "tebe dobit pod-zvire" apod. Nakej "serif" me tohle rict na ulici, na miste mu rozslapu oblicej na sracky a klidne si do toho pustim 4rocni obdobi. Budte radi ze je nas tak malo, jinak byste davno byli nasimi otroky vsichni. Vy "lidi" :)

Re: Děkuji

(Krasavice, 14. 1. 2016 8:17)

Napiš mi něco o sobě.

Re: Děkuji

(Pecka. Taky jsem psychopat :-) nesnáším ufnukanky :) brekeke, 24. 3. 2016 9:39)

Re: Děkuji

(Saula, 25. 3. 2016 22:22)

Pro Krasavec: jak vnímáš lásku? Jsi schopny se opravdově zamilovat? Moc by mne to zajímalo.

Re: Děkuji

(Karamelka, 26. 4. 2016 22:31)

hmm, známe takový "holoubky" a nevím jestli jsou šílení, co tě tady zkusí "pitvat" já si myslím, že do toho se nikdo pouštět nemá - max někdo kdo na to má školu a hromadu zkušenosti. a co ti na to napsat KRASAVČE ? shoříš v pekle :-)

Re: Děkuji

(Neo, 26. 5. 2016 23:26)

Neboj, zestárneš, síly dojdou ... co ti zbyde?

já jsem psychopat

(satan sám, 17. 6. 2011 23:47)

jako psychopat jsem se narodil, neskryvam to a jedinne o co mi jde je uzit si zivot a zaclenit se do spolecnosti, emoce ani city u sebe nepocituji, ale umim je bravurne predstirat, dokazu vyhodnocovat co lze z dane situace vytezit a bud si to vezmu, nebo to necham lezet, podle nalady, svedomi? nemam, v podstate je mi vsechno fuk, pokud to neohrozuje me osobni blaho, snazim se zaclenit a prozit klidny zivot plny vzruchu a novych zazitku, ale to vas nejspis nezajima, protoze psychopat je vzdycky ten zly............

Re: já jsem psychopat

(Aeon, 4. 1. 2013 22:00)

ako psychopat sa nikto nenarodi, dokonca k tomu ani nie su dispozicie. psychopatia je dosledok, je to vyvojova porucha sposobena externymi vplyvmi na cloveka, mimoriadne zleho zaobchadzania s clovekom v jeho rannom detstve, inak povedane, emocionalna smrt.
jop, a psychopat si prakticky nikdy nepripusti, ze je psychopat. podla mna mas len dlhodobu deperesiu. co je dobra sprava, lebo to je liecitelne :)

Re: Re: já jsem psychopat

(none, 6. 1. 2013 1:47)

To neni pravda: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=17940

Re: já jsem psychopat

(none, 6. 1. 2013 1:46)

Pokud nejsi v rozhodujici funkci a nemas moc nad 99% zdravych, jses mi ukradeny. Je to tvuj problem, ze si sam s absenci emoci spokojen.
Pokud se ovsem sapes po moci, jsi pro ostatni nebezpecny.

Re: já jsem psychopat

(Karamelka, 26. 4. 2016 22:35)

pochopitelně že je vždy ten zlý, když bere bez ohledu ....

Re: já jsem psychopat

(jarouš, 4. 9. 2011 12:23)

pokud nebudeš škodit škodit a ubližovat a omezovat svobodu a práva jiných bud třeba i šípková růženka, ale ve chvíli kdy ublížíš zasloužíš do tlamy.

Re: Re: já jsem psychopat

(Anonym, 9. 10. 2015 21:06)

Jarouši psychopat bude ubližovat vždy a pořád. psychicky nebo fyzicky. vždy, do konce života. Ty pod-zvířata jsou nenapravitelní.

jsem psychopat

(BLEK., 18. 4. 2016 18:49)

Jsem psychopat, protože mám poruchu osobnosti. Diagnostikovala mně ji psycholožka.

Pomoc

(Oběť psychopata, 12. 1. 2016 9:36)

Ahoj všem, děkuji za Váš článek. Byla jsem obětí psychopatického manžela 15 let. Chtěla bych Vás požádat o pomoc, zda nevíte o někom, nějakém odborníkovi, který by mi pomohl v překonání těchto těžkých zážitků. Jsme 4 roky od sebe a jelikož máme děti, kontakt je nevyhnutelný. Myslela jsem si, že pomůže čas, ale stále se mi to vrací ve snech, ve vzpomínkách..... Mám pocit, že mi stále dýchá na záda. Děkuji.

Re: Pomoc

(michal, 30. 1. 2016 10:20)

na chování psychopata se nikdy nic nezmění, nemůže se změnit, protože jeho mozek je postaven jinak než mozek normálního člověka. Z toho je potřeba vycházet. Jakýkoliv jeho výpad proti vám je třeba pokud možno zdokumentovat, nahlásit policii (přivolat) a pak písemně), pokud jsou svědci požádat je, aby svědčili. Nikdy to nevzdat. Je to strašně dlouhý boj. Jakmile to vzdáte, začínáte od nuly. Policii dávat vše písemně, opakovaně, vytvrvale. Vím, o čem mluvím. Pětiletý teror od psychopata od vedle, t.č. konečně ve vazbě. Já se poradil spromářem Švarcem z psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Re: Pomoc

(Katka, 23. 2. 2016 13:30)

Kontaktujte p. Tomáše Poura. Má internetové stránky a je schopen Vám pomoc. Mne pomohl :-)

Vyjímeční

(hopepeople, 3. 6. 2014 18:46)

Celé to vaše povídání milí psychopati a psychopatky, je další z vašich manipulací. S vaší vyjímečnou inteligencí a neobyčejným rozhledem jistě tušíte, že se o vás ví. Dokonce víc než si jste ochotni připustit. Je jen váš problém, že pokud hledáte oběti a zkoušíte své manipulace, pouštíte se jen do míst, kde se cítíte bezpečně. Každý z vás se již setkal s člověkem, který není jako vy, ale jediný jeho pohled vás přesvědčil, že ví co jste zač a je připraven s vámi bojovat. Dokonce o vás existují celá souborná díla, jen jaksi nejsou moderní a moc se o nich neví. Nebude problém s vašimi schopnostmi je najít a až si je přečtete, budete li chtít, pochopíte co vás čeká a proti čemu stojíte. Hrajte si, dokud vám někdo vaše hračky nerozšlape.

Re: Vyjímeční

(SD, 4. 6. 2014 16:28)

Neboj, s každým sa dá vyjebať, ak vieš prísť na jeho slabiny a nečakane na ne plnou silou udrieť.... Vie sa o nás, ale to povedomie o tejto záležitosti je pomerne nízke. Ľudia neradi prijímajú také negatívne (pre nich) správy a nechcú im uveriť :)....
Silnejší vždy porazí toho slabšieho.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »