Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(anka, 18. 12. 2013 0:06)

no neni prvda, ze bezny clovek je vzdy jen ovce, take umi byt zakerny, bezohledny a nemusi mit buhvijake svedomi. a to ale neznamena ze nema city . jenze mu muze take byt ukradeny kdejaky blby psychopat, take se umi pretvarovat a muze priskrtik kyslik treba prave tomu psychopatovi....jsou na to ucinne metody

Re: Re: Re: Pro Zdenka

(pitko, 6. 12. 2017 11:45)

Aj ked si psychopat , tak nieco co pises je spravne . Citat na zaver absolutna pravda ... Ale problem je asi v tom ze psychopati nemaju ziadnu hranicu . Nekonecna bezcitnost ...

kratky nadpis

(Hrada, 2. 5. 2014 19:31)

Zdravim, teprve az posledni dobou se mi podarilo slepit stripky. Ze nejsem normalni vim uz od detstvi. Inteligencne jsem sve vrstevniky vzdy o dost prevysoval. Proc ale pisi, nechci se bavit o tezsim detstvi, ale o soucastnosti. Nejdrive bych se chtel popsat, jsem velmi sebevedomi, jsem arogantni, sobecky, sebestredny, milujici. Vskutku zajimave kombinace. V zadnem pripade nejsem manipulator, kdyz chci dostat po cem touzim, treba zenu, tak pouziju svou uprimnost...to, ze pozdeji zjistim, ze nechci, co jsem te zene navykladal je vec jina, kdyz s ni mluvim, tak opravdu slysi, co slyset chce. Problem je, ze nechci, co jsem si myslel, ze chci, kdyz se seznamuji. Neni v tom zadny skryty umysl. Kazdy vztah me zacne do pul roku nudit. Potrebuji zmeny. Nerad zenam zpusobuji bolest, ale proti sobe nikdy nepujdu. Musim byt stastny za kazdou cenu. I kdyz me na prvni pohled nic nepotesi, ani nerozesmutni...opak je pravdou. Davam najevo sve emoce, jen to ostatni nevnimaji. Muj oblicej je jak skala, vetsinou grimasy neodpovidaji tomu, co citim. Jsem schopny milovat, ale svoboda a muj prospech je pro me top. Jde o to, ze dosahuju naprosto vseho, bez jakekoliv manipulace a namahy. Vidim cil a jdu za nim a nikoho k vitezstvi nepotrebuji. Lidi, ani rodinu k zivotu nepotrebuju, nemyslim na ne, ani se mi nestyska, ale to neznamena, ze je nemam rad. Kdyz se za nimi chystam, tak se na ne tesim, kdyz je nevidim mesic, tak se nic nedeje. Necitim zadny stud, nemam se za co stydet a je mi uplne jedno, kdo si co mysli. Nesnasim prumernost, infantilnost a sni spojenou hloupost a omezenost. Bavi me lidi provokovat a sokovat a sledovat jejich vetsinou detinske reakce. Bouram jejich iluze o jejich spokojenem zivote. Ale taky dovedu byt neutralni a racionalni. Jsem takovy, jaky byt musim v jakekoliv situaci. Kazdy je original a tak se k lidem musi pristupovat(i kdyz lide tvrdi, ze jsou obycejny). S pranim hezkeho dne Ja.

Re: Hrada

(Amazónka, 22. 5. 2014 18:52)

Ahoj úplně přesné,v kolika letech si to zjistil?

Re: Re: Hrada

(Hrada, 23. 5. 2014 8:38)

Nyni, ve 22.

Re: Re: Re: Hrada

(Amazónka, 23. 5. 2014 17:51)

A do té doby sis říkal proč tě ostatní nechapou?Proč jim stačí tak málo k životu?Niní ve 22.Kolik tě je dnes?

Re: Re: Re: Re: Hrada

(Hrada, 23. 5. 2014 18:54)

Ano, rikal a tim vice jsem se od vetsiny distancoval, jsem samotar a dnes mam praci, kde jsem z 80% sam, takze si nemuzu stezovat. Je mi 22 ;)

Re: kratky nadpis

(SD, 28. 5. 2014 2:54)

Ty máš od psychopata ďaleko. Skôr by som povedal, že si emóciami zaslepený narcistický sebec, ktorý sa svoje výčitky svedomia snaží potlačiť tým, že tvrdí je psychopatom.... Čož si ale nemyslím, lebo originál psychopat by sa vôbec, ale skutočne vôbec nepozastavoval nad dopadom svojich činov na jednotlivcov, nakoľko na jednoducho na nich absolútne nezáleží....

Re: Re: kratky nadpis

(Hrada, 28. 5. 2014 8:39)

To je taky mozne, dik za nazor ;-)

Re: Re: Re: kratky nadpis

(Anonym, 9. 10. 2015 0:57)

Hrado prosím tě, psychopat rozhodně nejsi, jsi narcista a sobec jako víno.

nadpis

(Brno, 24. 10. 2014 4:49)

Hrozně mě překvapuje, jak až moc se dokážu s některýma názorama ztotožnit. Vždycky sem se považoval za empatickýho člověka, ale na druhou stranu víc než dát cit najevo, mi to šlo víc takzvaně obkecat. Studuju obor zaměřený na psychologii, takže rád analyzuju lidi kolem sebe (myslím v tom dobrým smyslu). Snažím se je pochopit a pomoct jim, a i když sem byl vždycky oblíbenej mezi lidma, poslední dobou, co sem na vysoký, mě připadá, že málo lidí dokáže, spíš naopak pochopit mě. Většínu takovejch lidí mám přečtenou za chvilu a to je kolikrát ten problém. Já takový lidi z mý strany beru jako absolutně nudný a už nechám chuť se ani seznamovat, což ze mě postupně dělá absolutního asociála v jejich očích, přitom to mám vlastně úplně naopak. Akorát to chce ty správný lidi kolem sebe podle mě ;). Budu rád, když se vyjádříte

Re: nadpis

(pikot, 4. 12. 2017 13:42)

Mam podobne vlastnosti ako ty ... Az som raz nedal nan tuto "intuiciu" a zaplietol sa s psychopatkou

Re: kratky nadpis

(voxx, 23. 11. 2014 22:16)

Povedala by som ze si zvlastny zaroven pritazlivy zahadny a ide z teba caro,kuzlo....mam z teba zimomriavky

Re: Re: kratky nadpis

(Ine, 28. 3. 2015 16:19)

Ach bože, další trula, která jednou skončí v asylovým domě se dvěma dětma, skrývajíc se před šíleným manželem!

Re: kratky nadpis

(Gábi, 8. 12. 2014 3:24)

Tak beru zpět. Jste psycha oba dva. Nic ve zlém, můžu vám jen závidět.

Re: Re: kratky nadpis

(Gábi, 8. 12. 2014 20:29)

Hele nepiš za mě. Možná je pravda, že jsou psychopati a ne narcisti, kteří vlastně potřebují lidi k životu dlouhodobě a jsou daleko nebezpečnější pro svůj fanatický egoismus, ale není jim opravdu co závidět. Ani jednomu z takových kreatur a ne že nejsou !!! Oni se budou vždy omlouvat. Neříkám, že za to můžou, ale to, že umí jen hrabat, využívat, manipulovat a ubližovat z nich opravdu vítěze nedělá !! Nedělá to z nich dokonce ani člověka !!! At si to přiznají nebo ne, v mozku jim i podle EEG částečky chybí, nepřebívají, jak si o sobě myslí, to jsou přesně oni !!!! A ještě něco. Ty ho nepotřebuješ !!! Ovečka vlka nepotřebuje, to vlk potřebuje ovečku, tak si to všichni uvědomte !! Jak nafoukaní psychopati, tak ty, nebo jsi vážně tak omezená a hloupá? Jen takoví se asi opravdu navzájem potřebují, ale neházela bych "obyčejné lidi", jak píší psycha, do jednoho pytle ;)

Re: Re: Re: kratky nadpis

(Ilsa Falkenreich , 10. 12. 2014 21:54)

Ty jsi nějaká chytrá, co? Co ty o tom můžeš vědět? Empatičtí lidé nás nechápou, nechápou, jak můžeme být tak bezcitní a lhostejní k mezilidským vztahům. My zase nechápeme, jak si oni můžou všechno tak brát, jak jim může tak záležet na jiných lidech. Nic vám nedává právo se nad nás vyvyšovat. Ano, potřebujeme vás, ale vy nás také. Proč by jinak ženy tak milovaly psychopaty? A muži psychopatky? Vy máte možná empatii, ale my máme zase něco jiného, a ty ženy a muži to moc dobře vědí. Znám lidi, kteří o mně vědí, co jsem zač, vědí, že s nimi manipuluji, ale přesto se na mě nevykašlou. Čím to tak může být?

Re: Re: Re: Re: kratky nadpis

(HOPEPEOPLE, 16. 3. 2015 20:30)

Nevadí, že jste pyšní a z nedostatku děláte přednost. Jste tu proto, aby jste se učili. Získali něco, co nemáte. Bolest nemusí být jen otázka minulosti, nebo přítomnosti. Je vám dobře, protože dnešek je váš. A zítra? Na to si odpovězte sami.

Re: Re: Re: Re: kratky nadpis

(Anonym, 9. 10. 2015 1:08)

Ilsa Falkenreich.

Vyvedu tě z tvého psychopatického omylu. My rozhodně nepotřebujeme Vás ,nám cítícím vnímajícím lidským bytostem se lépe žije bez takových esencí zla jako jste vy psychopati. Ale vy potřebujete nás,aby jste nás mohli ovládat,manipulovat,ubližovat nám a hrát své zrůdné hry.
Tak jako psychopat v mužské těle není opravdový muž,tak ty jakožto psychopat v ženském těle nejsi opravdová žena. Jste ostudou lidstva. A všem lidem je z vás na zvracení. Vy v životě nepochopíte city a dobro. Jste tak hluboce postižení chudáci,že i kdybych sem napsal cokoliv tak to stejně vy psychopati nepochopíte. A ještě my vás nepotřebujeme ale vy potřebujete nás ke svým zvráceným,zrůdným hrám a ubližování. Chcípněte vy psychopati odporní a lidstvu se uleví ! ! !

...

(pitok, 4. 12. 2017 13:18)

Klobuk dole . Super koment .


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »