Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Kecy

(iveta, 12. 2. 2014 16:13)

Ahoj Jani, aj mám niečo podobné za sebou, mohla by si mi nechať kontakt, rada by som to prebrala, ak ti to nevadí, asi by mi to pomohlo, moj kontakt: iveta1234@centrum.sk. Dik

Re: Re: Kecy

(psycho, 4. 7. 2016 4:39)

Textkoho chces trestat ?kdyz chces normalniho chlapa tak nekoukej po penezych , po majetku , ale jestli treba nenimfetak nebo ozrala a xivej se na to comdela kdyz je pravej chlap mely by za nim jit vydet ciny jenze ty slusnyho chlapa nechces ty chces poradnej sex prachy a vzruseni takmsi nestezuj a nebo se zmen

Re: Kecy

(none, 6. 1. 2013 1:51)

Copak, poznavas se?

Re: Kecy

(Shina, 12. 8. 2013 15:18)

žiadnu pomoc nám netreba.Nikto z nich si o pomoc nežiada.Je to len priblblá mienka spoločnosti,že chceme pomoc.Nieje to žiadna nemoc ani postih ani nič podobné.

Adriana7777

(Adriana7777, 22. 3. 2014 22:22)

Víš Franto to je těžké chápat pochopit lidi kteří hažou psychopati přes palubu nelze je soudit.
Vžíj se do situace některého z nich co tady píšou,oni se třeba za milovali byli hodní a i tak od milující osoby trpěli.
Neb při horší situaci potkaly fakt super idiota s psychem do hromady a ten jim z nepříjemnil život na několik let a psychicky je poznamenal je těžké se do nich v žít.
Pokud to nezažiješ.
Ale co je fakt nelze aby každý psychopat byl stejnéj jakož to fizicky mongol - ani autisté nejsou stejný - schizofreniciici - šílené lidi atd atd atd.
Můžem být rádi že medicína je vyspělá a neháže je všechny do jednoho pytle.
Tak jak tomu bývalo svým způsobem ještě nedávno dle historie.
Ale nechtěla jsem až tak do důsledku rozšířit svůj názor.
Psychopat není každý stejní a s čím z cela souhlasím i psychopat má emoce jakého kolik rázu když zabije v ten moment si s toho nic nedělá to přece musí být emoce i dokonce si řekne proč a v tom spočívá ten průser on si to dokáže jakkoliv o důvodnit ke svému prospěchu a za pár dní ho nic ne tíží.
Psycho dokáže dát tolik lásky najevo tomu druhému že ten druhý se cítí dokonale ale pozór psycho chce to samé DOKONALOST od partnera pokud jí nedostane přestane ho partner-ká zajímat.
A to tak rychle že ten druhý ani neví proč a psycho ho nevědomě z deptá.
Prostě faktem je že oni city mají ale na jiné úrovni než zdravý člověk.
Psychopati na pohled vypadají naprosto v pohodě ale nejsou.
Pořád a pořád do poslední kapky bez ohledu až k sebe likvidaci si dělají ve svém životě razantní změny pořád chtějí stoupat víš a víš ne snesou prohru nedokážou se smířit v jakémukoliv pádu.
Psychopat není šťastný život neumí žít ano pokud psychouš už pozná že s ním není něco v pořádku že je odlyšnej že nechápe lidi kolem a že on není chápán dle jeho představ,pak dokáže se i radovat z nikterích okamžiků,zájmů i když svou radost dá najevo přehnaně při hudbě práci sexu ale to co on dokáže ze sebe dostat mu zdravý člověk může zavidět.
PSYCHOPATI jsou prostě děsně těžký případ a to né jen pro lidi okolo ale i pro něj samotný.
Mě trvalo dost dlouho se rozpoznat :)))))).
Měj se.

Re: Adriana7777

(Martin, 9. 10. 2015 2:07)

Hmm další psychopat, nejsměšnější na tom tvým textu,který si psychopatko popsala je to,že jsi myslíš,že jsi to napsala dokonale. Ale už v tom textu rozpoznám psycho vedle psycho ...

Tvá slova
Psycho dokáže dát tolik lásky najevo tomu druhému že ten druhý se cítí dokonale ale pozór psycho chce to samé DOKONALOST od partnera pokud jí nedostane přestane ho partner-ká zajímat.

Víš, je nemožné tobě jako psychopatovi vysvětlit,že ty partnerovi lásku nedáváš, protože lásky nejste schopni,pouze pseudolásky,pseudozájmu,pseudocitu,vždy s postranními zlými úmysly. Ale ty to víš... Tak nehraj svá divadla na webu,kde většina ty divadla prokoukne. Oj to slovíčko nemáte rádí co ? :D :D Prokouknout :D :D

A jak vy psychopati vyžadujete DOKONALOST :D :D :D kdybys viděla ty psycho jak se teď směju :D :D :D Vy psychopaté,kteří jste pod-zvířatama pač i pes cítí emoce a má v sobě opravdovou lásku a náklonnost ale vy ne ! ! ! Vy jste ti nejextrémněji NEDOKONALÝ invidua na planetě ! ! ! Vy nikdy DOKONALOSTI NEDOSÁHNETE ! ! ! PROTO JI TAK VYŽADUJETE U DRUHÝCH ! ! !

Re: Kecy

(Gábi, 8. 12. 2014 2:40)

Sám meleš kecy !!! Takové nezměníš chápeš? Zřejmě jsi také psycho a jen se lituješ.... To je typické !! By se ti líbilo, abychom tě všichni litovali jaký jsi chudáček a ty jsi z toho jen profitoval.. Nezapomen se ted litovat jeste víc, kdyz jsi zde neskončil jako vítěz. :)) ubožáku.... :)

Re: Kecy

(XYZ, 14. 9. 2016 17:33)

Tak tvoj komentar je ukazka cistej Psychopatie.

Re: Kecy

(Carmen, 19. 12. 2016 20:08)

S úvodem nesouhlasím, s posledními větami ano. Také souhlasím se všemi komentáři, které popisují, jak a proč je tak těžké a vlastně nemožné žít, stýkat se s psychopatem. Hnusí se mi ti, kteří se vyjadřují o psychopatech, a pravděpodobně i o jiných duševně nemocných lidech, s despektem až vulgárně. Dokazují tím bud´svoje nízké IQ, nebo osobní nezdary a komplexy, které si zde léčí a vybíjejí na těžce nemocných jedincích. Takoví jsou horší než psychopati, raději psychopata, než zakomplexovaného blbce.
Tři roky mám vedle sebe psychopata, kterého miluji celým
srdcem, a lituji zrovna tak. Od něho přichází jen zlo a destrukce. Ale má také s sobě něco, o čem se normálním mužům ani nesní. Samozřejmě i spousta normálních mužů
má své kouzlo osobnosti, ale nikdy tak extrémně silné až jakoby z jiné planety. To, jak se psychopat dokáže chovat, když chce a když jde, jen a pouze, za vlastním prospěchem, je naprosto unikátní a těžko tomu odolat. Stejně tak, jako jeho superdokonalé
herecké výstupy, slovem i nenapodobitelnou mimikou, které, ač vím, že jde o podvod, o zákeřnou hru se mnou,
mohu poslouchat hodiny a hodiny. Má v malíčku celý repertoár, od rozšafného, roztomilého muže až po skromného, ukřivděního chudáčka, tzv. zbitého psa.
Je bolestivé vědět, zvláště když ho milujete, že pod maskou mu koluje v žilách bez přestávky to nejjedovatější
zlo a touha vám ublížit, vás ničit a zničit. Když masku odloží, a on ví kdy a proč, nastane vytrvalý a neúprosný
psychický a často i fyzický teror. Psychopat je mistr na
ulovení a ničení svých obětí. Je to chladnokrevný stroj a
patologická vytrvalost je mu vlastní....
Je ale třeba vědět a připustit, že je to těžce duševně nemocný člověk, který trpí, který se tak nechová naschvál,
on to nechce, ale ani nemůže změnit. Stejně jako u schizofrenie, OCD apod. Moje známá trpí schizofrenií a zároveń OCD, ví o tom, ale sama nic nezmůže a léčit se odmítá. Sama si kupuje nějaké uklidńující pilulky, protože u těchto nemocí jde o neodbytné nutkavé myšlenky, patologický strach, deprese apod. Bez pilulek by asi spáchala pod tlakem příznaků té nemoci sebevraždu.
Jak jsem vysledovala, některé formy,body v chování mé
známé a mého psychopata se shodují. U psychopata to nejsou nutkavé myšlenky, patologický strach apod., co jej
dělá nemocným, ale dle mne to je neodbytné nutkání zla,
nenávisti, závisti, potřeby využít, ublížit a zničit svoji obět´.
Zvláště osobu/obět´spokojenou a milující. Podle mne se také psychologické poruchy často více či méně prolínají.
Moje známá je prakticky emocionálně téměř nebo zcela na nule, stejně jako můj psychopat. Každý psychopat je zase více či méně ztělesněním ZLA. Jako každý schizofrenik, tak i každý psychopat je jiný. Psychopat si svoje chování určitě nevybírá a neprovádí naschvál. Je to,
stejně jako schizofrenik aj. , těžce psychicky nemocný člověk a má právo na stejnou právní ochranu. To, že páni
experti ještě nenašli způsob, jak psychopatii léčit nebo alespoń zmírnit, neznamená, že se v civilizovaných zemích
odflákne věc tím, že psychopat je vlastně normální, a tím i
odpovědný za svoje chování a činy. URČITĚ NE !!!
Ani já nejsem hloupá a naivní a vím, že ho musím vykázat
do patřičných mezí nebo s ním úplně přerušit kontakt,
protože on by mě opravdu zničil. Cítím to často sama na sobě, že to tříleté peklo mě přivede bud´ do blázince, nebo předčasně do hrobu. Ale milovat ho budu do smrti,
už proto, že psychopat trpí stejně jako všichni duševně i jinak těžce nemocní.
Být psychopatem není určitě žádná rozkoš a život psychopata není zcela jistě žádná procházka růžovým sadem !!!

Re: Re: Kecy

(Su, 1. 4. 2017 18:24)

Mám stejnou zkušenost jako vy se ženou, dokáže předvést náherné divadlo o lásce, zorganizovat skvělé romantické akce, zahrnovat Vás neuvěřitelnou péčí, psát krásné zamilované básně, usilovně až urputně se snaží dobýt Vše srdce, zahrnuje vás dary a laskavými službami, dělá pro vás nečekané věci, obdivuje vás a vychvaluje až do nebes...
Je velmi těžké tomu odolat, a snadné si na to zvyknout a podlehnout závislosti. Až do chvíle, kdy zjistíte že něco tu nehraje, něco tu není v pořádku. A když nakonec zpočátku nesměle namítnete, že toto není láska, nebo dokonce vyslovíte kritiku, tak se z "ráje" dostanete šupem do pekla. Začne nelítostný boj o moc nad vámi, jak vás dostat pod absolutní kontrolu, pomocí vyvolávání pocitů viny, odsuzování, pohrdání, stavění se do pozice oběti, to vše za pomocí manipulace, která, když ji nakonec prohlédnete, bere dech a nemůže tomu dlouho uvěřit, přestože se to reálně děje. Nechápete, dlouho co se stalo a ještě dlouho se vzpamatováváte z toho že jste stal obětí, doslova kořistí, služebníkem, věcí pro uspokojení něčích potřeb.
P.S: Překvapuje mne že i když jste ve fázi že už to všechno víte stále tu závislost prodlužujete a prohlubujete, o to je probuzení a náprava bolestnější,horší a delší.
Jediné pozitivum, co na tom vidím, je to, že psychopat sice hraje, podvádí , všechno je lež, ale napodobuje něco co existuje, ukazuje že všechen ten podvod vlastně má obraz ve skutečné lásce a jaká může být, to je světlo ve tmě, ale na opačném konci než s psychopatem/-tkou.

Re: Re: Re: Kecy

(achjo, 12. 9. 2018 11:25)

Ty ubožačko SU nikdo tě nechtěl tak brala i tohle.S psycho mám zkušenosti to nejsou lidé a zahazovat se s někým takovým a obhajovat může jen ubožák kterýho nikdo jiný nechce ten psychouš ti vymyl mozek jsi stejné pako on,že sis to neudělala raději prstem.

Krásný příklad

(Quest, 10. 9. 2017 18:39)

Na tomto příkladu od Carmen,můžete krásně vidět jak psychopat překroutí cokoliv,jejich zvrácené veškeré jednání myšlení dedukce vycházející pouze ze zla,víte co je horší než psychopat ? Psychopat s vysokým IQ :)

Pinch Your Blood Burden Checked

(ACachclalm, 24. 7. 2018 14:41)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-original-10mg-prix/

"urazky" psychopata

(pitko, 6. 12. 2017 11:57)

Ludia co tu pisete urazky na adresu tu pisucich psychopatov . Pisem z vlastneho pozorovania . Im je to uplne jedno . Mozte ich poslat do pi.. vynadat ako len chcete im je to jedno . Jednoducho toketo ich rozum absolutne neriesi ... Oni to nepochopia

Pro Zdenka

(Swat, 6. 10. 2013 9:46)


Jestli si chces promluvit s psychopatem napis na psychoSwat@seznam.cz

Re: Pro Zdenka

(iveta, 8. 10. 2013 23:16)

ahoj,proč otázku pro tebe, ty máš diagnozu psychopata?opravdu?pokud ano, řekni mi,jak máš postavené vztahy k druhým lidem,které jsou pro tebe cizí a jak k těm,kteří cizí nejsou a milují tě? umíš milovat?

Re: Re: Pro Zdenka

(SD, 9. 10. 2013 11:16)

Otázka síce nepatrila mne, ale odpovedať na ňu môžem. Tieto články, ktoré čítam sú dosť jednostranné, vrátane označenia "psychopat". To je akoby sme o nejakých partizánoch čítali len záznamy Gestapa a nič iné. Študoval som VŠ veci týkajúce sa histórie, náboženstva, filozofie. to mi dalo celkom dosť vedomostí a istý prehľad. Fakticky je to iný stav a nastavenie myslenia. Je to vrchol evolúcie ľudského druhu - ale vzhľadom k určitým deštruktívnym charakteristikám musí nutne byť v populácii na nízkej početnej úrovni. Keby je nás predátorov viac, tak by to vyzeralo asi tak ako keď do jedného akvária dáte tak štyri alebo päť škorpiónov ;)... ako to funguje? Racionalita i emocionalita sú zlúčené do jedného celku a fungujú v prvom rade za účelom dosiahnutia nejakého cieľa. Vzájomne si neodporujú. Ako sa človek cíti? Normálne, je jedno či teraz sedím za počítačom, či som v práci, či sa venujem športu, cestujem, som s nejakou slečnou. Je to stále to isté.
Vzťahy k iným ľuďom? Sú mi ukradnutí. V zásade mi je ich existencia či neexistencia, pokiaľ sa ma to bytostne nedotýka úplne ľahostajná. Ak mám pocit (alebo aspoň to, čo ako pocit vidím) že daného človeka môžem nejako využiť či mi môže pomôcť v niečom, tak s ním udržujem kontakt. Pri kontakte s iným človekom počúvam, čo hovorí - AKO to hovorí, vyhodnocujem to, porovnávam s tým, čo mám v pamäti a snažím sa pochopiť ako myslí. Pokým na to neprídem, reagujem neutrálne a mierne, aby som daného človeka nerozhodil. Skôr či neskôr ho prečítam, a teda komunikáciu prispôsobím na jeho vlnovú dĺžku. A potom nastáva to, čo sa označuje ako "manipulácia". Používam radšej pojem "pritlačenie". Nezabúdať na jedno. Koho ja (alebo podobní mne) zlomím raz (v nejakej požiadavke), toho už zlomím na všetko a vždy. či ma to nemrzí? Nie, život je otázkou priorít. A preto je niečo mojou prioritou, lebo je to pre mňa dôležité. Všetko ostatné - that's not my fuckin business :)...
Vzťah k blízkym? Ak to mám opísať jednoduchými slovami, človek je proste na nich zvyknutý. Ale zase, keď som bol pracovne 3 týždne v zahraničí, tak som nad nimi nejako nerozmýšľal ani ich nekontaktoval. To som si potom doma a od vtedajšej priateľky vypočul. Ale však na čo zbytočne kecať o pičovinách, keď sa nič závažného nestalo? to znamená - ani doma sa nič nestalo, ani mne sa nič nestalo, ani priateľke? tým pádom som nevidel dôvod na kontakt. Takto to nejako funguje.
Milovať niekoho? Ťažká otázka. Mal som dosť žien v živote, ale pozastavovať sa kvôli jednotlicvom a obmedzovať samého seba - to nie je rozumné. Viem si na človeka zvyknúť a istým spôsobom si ho obľúbiť, ale pokiaľ sa situácia zmení, viem ho zo sekundy na sekundu začať považovať za nepriateľa. Milovať niekoho ako v amerických filmoch či vo vzťahoch, ktoré som živote videl a pozoroval - príde mi to nelogické, doslova detinské a úbohé...
Toľko úprimnosti z mojej strany :D :D :D....

P.S. najväčším nepriateľom človeka pri dosahovaní svojich cieľov sú jeho vlastné emócie. Pre toto poniektorým hovorievam "Si len človek".

Re: Re: Re: Pro Zdenka

(umpalumpa, 18. 11. 2013 19:25)

citat toto, .. mrazi ma z toho. ste ludia, ktorych by skoda nebola. ste nieco ako virus, ktory vie napodobit bunky hostitela a oklamat imunitny system.. a samozrejme parazitovat. indiani davno vedeli, ze nie ste ludia, ze ste bez duse a teda schopni cohokolvek

Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(SD, 2. 12. 2013 9:38)

Ale bola by nás škoda, a to veľká :).... Však potom by nemal kto ľuďom panovať, a v prípade potreby aj "priškrtiť kyslík".
Existencia predátorov má svoj zmysel. To, že ho "bežní ľudia" nevedia pochopiť, je ich problém.
Ono možno práve za to, že ľudia ako ja nemajú dušu, ako poniektorí religióznejší pacienti tvrdia sa nám darí dosahovať svojich cieľov v tomto živote, lebo dobre vieme, že je len jeden a iný už nebude....
Inak fenoménu svedomia sa venujem už dlhšiu dobu a musím konštatovať že také primitívne sebaobmedzovanie a neschopnosť si zdôvodniť svoje konanie je úplne úbohé a nie je divu, že niektorí ľudia pred smrťou nariekajú, že nič nedosiahli. Oni by to aj mohli dosiahnuť, len im v tom zabránilo ich vlastné ja.... Proste irónia jak vyšitá....

A ešte aby som nezabudol.... Ovca nikdy neporazí predátora preto, že je ovcou.... aj keď o ňom vie, ale nemá možnosti ani gule nad ním vyhrať, nieto sa mu ešte otvorene postaviť.... Silnejším patrí svet.

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Zdenka

(Thomas, 2. 12. 2013 20:19)

SD mohol by som sa spítať či by si bol ochotný poskytnúť mi kontakt na teba? Resp. Kontaktoval by si ty mňa na menoneprezradím@centrum.sk? Som pomerne mladý a cítim že sa mi to vymyká z rúk.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »