Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Proč

(katka, 15. 9. 2013 23:28)

Adriano,bylo to myšleno mě?promin jestli se mýlím......

sebevědomí

(rebeka, 27. 11. 2012 20:18)

Znám psychopata, který tvrdí, že má nízké sebevědomí, že je od dětství ustrašený, ale navenek právě působí dojmeme solidní autority. Je okouzlující, sexy, budí dojem, že dovede naslouchat. Ale po čase jsem poznala, že to co říká vůbec nekoná nebo nepociťuje a hodně se trápila. Vysvobodila mě až "diagnoza" kamaráda, který mě varoval. Naprosto jsem přerušila kontakty a získala klid. Ze dne na den.

Re: sebevědomí

(katka, 1. 9. 2013 17:30)

jestli jsi znala V.H.-nevím jestli se nepletu.

psychopati....

(katka, 30. 8. 2013 19:56)

musím přiznat ,že jsem šokovaná.uvědomila jsem si totiž ,že miluji (nebo spíš po něm toužím) opravdového psychopata.rok jsem s ním strávila a před 2 měsíci jsem se s ním rozešla,protože jsem to už prostě nezvládala.neskutečná bytost-asi nemá cenu se rozepisovat-facky,šílené pohledy plné vášnivého vzteku,pálení cigaretou,pláč na veřejnosti,rádoby-pochopení ale na druhou stranu neskutečná chladnokrevnost,pocit že je on je ten ubohý chudák-všichni jsou proti němu,každý ho nenávidí a nechápe,citové vydírání-demonstrativní vyhrožování sebevraždou,přesvědčen o tom,že všechny ženy v jeho životě byli zlé mrchy-a on ten ubližovaný chudák.....přitom beze studu ,půjčujíc si peníze,neschopný starat se o své děti,parazitující na lidech.
už od začátku vztahu jsem z něj měla velmi silný pocit,že mu nejde o mě-jako spíš o tu "zamilovanost",vytáčel mě doběla svou neskutečnou neupřímností a lhaním,-vedle něj jsem se chovala trochu jako cvok-a netušila proč.....dokonce jsem už skoro byla přesvědčená,že nejsem v pořádku já....měla jsem vedle něj pocit jako vedle citového upíra.....přesto jsem se ho rok nedokázala vzdát.teď už chápu...snad je to asi ten případ.

...

(Shina, 12. 8. 2013 15:16)

Celkom dobre a zodpovedajúco to napísal. Je za tým samozrejme oveľa viac a neviem si predstaviť väčší dar ako toto.Utrpenie a bolesť zmizne hneď po tom,čo zmiznú všetky emócie,potom nastane voľnosť robiť všetko čo si v hlave zmyslí,pretože sa neriadi ničím iným len hlavou,kedže city tam nezohrávajú žiadnu úlohu. Je to voľnosť a zároveň dar,nechápem prečo by to mal dotyčný chcieť zmeniť.

Jaké máš zkušenosti

(Adriana 7777, 17. 7. 2013 22:32)

Ahoj jak se máš? :)

Proč?

(Adrina7777, 1. 6. 2013 17:45)

Proč nás tak to soudíte vy kteří jste přišly s nama do styku?Že vás ničíme ve vztahu,proč jste nezdrhli když jste byli varováni.Je to jednoduché nedokazali jste nepodlehnout nečemu tak dokonalému tomu co vám muže dát jen dle vás psichopat.Myslíte že my nemáme cit né máme jen trochu jinak než vy.Ted vám písnu z mého života o lasce,jsem pro většinu mužu silně přitažlivá osoba.Já co chci v lasce dokonalost,co dám neskonalou vášen pocit nadpřirozeného milovaní nebesky nadherné rozkoše dám mu záplavu nekonečnýho vzrušení on se odevzdá a je v raji nedokázal to žadný muj partner ve vztahu pochopit co to je jen se ptaly mě co to je jasně že to braly nadpřirozeně.Pro mě to bylo stejně nadherné,prostě nechci každodení nudný život.Proto raděj v lasce chci to co je ve mě.Jo jasně že z nebeské rozkoše je čeká peklo v nikeré momenty jsem krvežíznivej pes,už mě nemá ten dotyční co dát tak proto už ho nechci vím že má nakou bolest jinou než já,ale upřímně a já citím smutek s toho že je konec dokonalosti a pak zas čekám na objet a jsem dost vybíravá,a je nechutní pcit citím se jako upír který má hlad a nemá objet je to šílené,věř te my.A vy co nás tak nesnášíte opak je pravdou měli by jste být štasný a vdečný za to že jste s nama neco dokonalého prožít hmmmmm???

Pravy opak je pravdou

(none, 6. 1. 2013 1:44)

Dnes je jiz prokazan pravy opak. Psychopatie je dana dokonce v DNA, scany u magn. rezonance jsou odlisne u psychopatu. A jedno podstatne, psychopat se rodi, geneticky ma svoji celozivotni cestu danou. Staci sledovat (i nase) clanky nejvyssich prychiatru, kteri se jiz odvazili o tom mluvit. Napr. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=17940
Ale tech studii, poslednich, je pomerne hodne, staci hledat.
Statisticky jde o 1-2% populace. Lidstvo je v pruseru nonstop prave proto, ze je nedokaze vcas rozponat a pousti je k moci a do rozhodujicich funkci.
Zaver je smutny, psychopatie je nelecitelna.

Re: Pravy opak je pravdou

(Lenka87, 9. 4. 2013 13:59)

Prý, že může pomoci psychoanalýza - ale kolik psychopatů se dokope k dlouhodobé léčbě, že...:/

http://psychologie.cz/pribehy-ctenaru/myslim-ze-jsem-psychopat-vyzkousejte-psychoanalyzu/

Musí být vyplněno.

(Eduard Nud, 22. 4. 2012 6:04)

Již delší dobou zabývám se tímto problémem. Ne z pouhé zvědavosti, ale pátrám po své minulosti a po minulosti svých rodičů, i když se obávám, že jsem se dostal do slepé uličky.

Takže něco málo jsem o těch psychopatech taky už přečetl. Co ale nechápu, je styl psaní podobných článků. Proč se nemohu zbavit dojmu, že veškerá literatura o nich jsou pouhé nadávky na jejich adresu? Takové texty mi nejenomže nic neříkají, navíc mě mírně řečeno mírně odpuzují. Zkrátka, nějak mi to do té makovice neleze a neleze. Není to můj svět.

A přitom celá jedna čtvrtina lidí může mít tyto a podobné problémy, i když k nim přišla jako slepý k houslím. Ano, slyšíte dobře, zvláště, když to pouze čtete, celá jedna čtvrtina. To už z těží můžeme označit jako nějakou bezvýznamnou menšinu. Vždyť je to to samé procento, co teoreticky zaujímá každá část čtyř základních typů lidského temperamentu. Mimochodem, jedna čtvrtina. U nás v domě nás žije nebo ještě nedávno žilo osm lidí. Zajímalo by mne, kdo je ten druhý.

No. To ale nemění nic na té skutečnosti, že každý odborný text má být věcný, nezaujatý, a ne jenom seznam nadávek a osočování na něčí adresu. To jako kdybych se chtěl něco dozvědět o depresích a při pouhém čtení o nich je dostal. Praktické příklady vám neuvedu, protože si je nepamatuji. Siroty po ní zůstaly si pamatuji přes dvacet let, ale tohle přečtu a už to zase nevím. Rozhodně bych z toho státnici skládat nechtěl, protože bych se z toho tak nanejvýš složil.

A to je všechno. Radši.

je mi v patach

(miYa, 11. 5. 2010 0:53)

Hrozny, strasny... mimoto vynikajici clanek! diky. - Ja od jednoho utekla z nasi Zeme, po 5ti letech boje, skoncil na psychiatrii, elektricke soky apod, dnes na invalidnim duchode, s pokrivenym oblicejem, nastalo pod sedativ. Mimoto: denne hulil a obcas pervitin. NICMENE: Dnes jsem v tom samem, ale kolegyne z prace, nejlepsi kamaradka manazerky. Takze teror,sikana,sireni lzi a pomluv apod. Fyzicke nasili A pozor: Kokain a alkohol v extra mire. Prvni dva mesice, pokud jsem poslouchala jak piskala, tak relativne klid, problemy byli vsude jinde,manazerka je zmanipulovana a relativne ji potrebuje, je srdcova a neumi si dupnout. Takze jsem zjistila, ze manazerky mam vlastne dve. Jenze ta opravdova za mnou stala, a podporovala me a tahle zarlila. Ted mi jdou po krku OBE, jedna jako sefka, jenze nema co, a ta druha v okoli. Obratila behem 2 tydnu tak lidi, me vyhrozuje, a napada. Porad si jen sedim doma a s nikym se nestykam. Nikoho tu nemam a vlastne nevim co delat. Budiz. Jenze zacali delat absurdni chyby. Jak v pracovnich postupech - ma manazerka tak i kolegyne. Narazila ostrim na kamen. Napadla nekolikrat sveho kamarada a dnes ho hrube diskriminovala. Vedela jsem ze se musi nekde ukazat, ze ty hnojarny ... NO, zkratka, ted jsou vydeseny, protoze ja mam na sve strane vlivneho svedka, vysoce postaveneho, ktery to vzal do svych rukou, aby mi pomohl, jenom diky atakum te kolegyne, on pochopil, ze to neni normalni a nechce to sam tak nechat ale ja se dostala do palby vetsi. Mam obavu, ze se to za mnou potahne, kdyz se tu s ohledem na ma prava neco stane, i dal...domu. Mam maleho syna, chtela jsem si jen vydelat a dostat se z komplikovane financni situace, po opakovanem prozitem rocnim muka v cechach, po napadeni EX a vydirani a ..... proste strasny. JEN se ptam. Tyhle lidi to nepusti, ze - ne ? Mela jsem pouhe 3 roky klid od prvni udalosti, zbiti, psychoteroru, rozvodu ... tri roky jen drela a starala se o syna a sebe, pak tenhle clovek (?) zautocil znova a po roce soudu a tahanic a jeho leceni a odrocovani stani ... dopadl (viz nahore). mimoto 32roku, sikovny chlap. ALE tohle tady uz nemam silu asi. Co s tim nevim. Ted tu studuji vse a co a jake jsou ty dopady drog ve spojitosti s timto druhem....a nevim. Nikdo Vam vlastne NIKDE nepomuze, dokud se neco nestane. Ale co kdyz bude pozde. Kdo ponese zodpovednost. ...Diky. Vykecala jsem se. Jsem na dne. KURVA ZIVOT. Jsem asi tip, co je pritahuje, to je taky asi jeden fakt. Touzim po klidu a jak se tu uvadi, oni potrebuji akce. Takze via. Drzme si pesti.

Re: je mi v patach

(archanděl michael, 17. 2. 2012 21:14)

Drzim palce, podívej se na Visible world a pochopíš

Prosím

(Michal Petr, 17. 2. 2012 7:17)

máte-li někdo zkušenost s Václavem Zirklem, psychopatem z Prahy a máte odvahu se se mnou spojit, dejte mi vědět. Již déle než rok nás terorizuje.
mpetr43@gmail.com

psychopat v mé rodině

(Jana, 17. 5. 2011 22:40)

Popis přesně odpovídá členu mé rodiny. Nezájem o bližního,po jeho smrti
však doslova chodící mučedník zraněný ztrátou,nenávist k ostatním, navenek úsměv na tváři , nevinnost sama. Závist skryta v urážlivých
emailech a sms, texty vulgární a hnusné. Obrana ani ochrana neexistuje,
ignorováním se nic nemění.Trpí poze okolí.

psychopat v mé rodině

(Jana, 17. 5. 2011 22:39)

Popis přesně odpovídá členu mé rodiny. Nezájem o bližního,po jeho smrti
však doslova chodící mučedník zraněný ztrátou,nenávist k ostatním, navenek úsměv na tváři , nevinnost sama. Závist skryta v urážlivých
emailech a sms, texty vulgární a hnusné. Obrana ani ochrana neexistuje,
ignorováním se nic nemění.Trpí poze okolí.

Zajímavé téma

(Eduard Nud, 4. 5. 2011 8:23)

Mně na tom ale tak trochu vadí to, že se o tom nepíše věcně, nezaujatě, bez napadání. Takhle se přece seriózní informace nepodávají. Je to snad důsledek toho, že tyto články píší bytosti empatické, které podobné jednání nedokáže nechat klidnými a které vytočí jakékoliv bezpráví? Nevím. Jenomže člověka to pak ani nebaví číst.

nejsem u nas ...

(miYa, 11. 5. 2010 0:57)

jsem v kralostvi a oni jsou z nasi EXpoloviny statu.

Nepodceňovat

(normální nebo nepsychopatický člověk, 4. 3. 2010 16:13)

Ahoj, není mi jasné proč se zde vyjadřují lidé, kteří nejen,že je nezajímá dané téma, ale mají co dělat s idiocií. Chci jenom říci, že jelikož toto téma zajímá jenom úzký okruh lidí, tak se děje na světě to co se děje. Je to strašné, že ponerologie je v plenkách a lidé, kterým se dílo psychopatů odehrává každý den před nosem a vůbec je to neznepokojuje. Nechápu to, že člověk má predátora a tím je psychopat. Já sama momentálně s jedním bojuji, než jsem ho identifikovala stačil mi zničit kariéru. Ti kteří podceňují vliv psychopatie ani netuší co činí, je to děsivé a pokud se lidé neseberou a nezamyslí nad tímto prokázaným jevem, zotročí nás, zničí naše dcery a syny. Proč není kniha Cleckleyho k dostání? Protože je aktuální a odhaluje pravou podstatu hrůzy, která se děje na světě a to samozřejmě není v zájmu těch o kterých hovořím. Na tomto blogu je to však zbytečné se pouštět do nějakých poznatků. je to bohužel ke škodě všech, kteří poslouží psychopatickým jedincům jako potrava a zdroj zisku v jakékoliv podobě. 83914

bezva

(Veronika, 24. 2. 2009 17:46)

Taky mě to ohromně zajímá...vůbec všechno kolem lidské psychiky mě nějak láká...je to nesmírně zajímavé kruci..fakt fajn čtení, dík

jijdio

(lya, 27. 8. 2008 0:21)

musim rict,ze me to docela zaujalo:)a ten chudak co psal 13.1.08 ve12,by nemel tolik hulit a spis si neco precist,protoze kecy a psychopat s mekym i je je fakt trapas-jo a kdyz to tak nenavidis tak to necti ,nikdo te nenuti,ale muzes si byt jisty,ze mezi psychopaty nepatris na to mas totiz moc nizke IQ.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »