Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Ahoj Zdeňku

(umpalumpa, 18. 11. 2013 19:37)

psychopat nema nizke sebevedomi. take diky tomu je tak pritazlivy a okouzlujici. nastesti jen do casu..

Re: Ahoj Zdeňku

(umpalumpa, 18. 11. 2013 20:25)

co vztah dvou psychopatu? dvou odlisnych v nedokonalem svete? to bude asi spis spoluprace na parazitovani druhych, nez parazitovani navzajem, ze?

-

(anonym, 17. 11. 2013 21:20)

A co vy o tom muzete vedet, ste trapny ze si hrajete na neco co nejste vy pici blby

Adrian:)

(Marek , 1. 11. 2013 2:38)

Nazdárk Adriano ty musíš bejt číslo:)

Shína

(Adrina 7777, 20. 10. 2013 11:21)

Ahoj :)
Tak jejich myšlenkový pochod :))))))
To je děs.
Já kuli tomu nemůžu mít ani vztah.
Jde děsně na nervi že řeší stupidní věci.např.a mají potřebu to do člověka cpát horem dolem nechápu proč nedokážou říct jednou větou co chtějí-to fak na nich děsně nenávidím.
Nejsou spontánní , umí bejt zbytečně zlí , prostě mě případe že jsou hloupý.
Vyčerpává mě jako psycho když něco chci tak hraji dle jejich pravidel,to mě nevyčerpá ale když už to dostanu tak to není pro mě už zajímavé a hledám další (objeť) neb novinku co mě bude bavit a to je pro mě vyčerpávající stále dokola:)))))
Ale zas když si hraju s lidmi tak m to do jisté chvíle hodně baví:))))

Jinak že bych odhodila věci které mám ráda a dělala to co oni tzn.jíst,spát,s...,sem plánovaná dovča neb zajít mezi přátelé kde opakují stále to samé tak to fakt né.
To s tebou souhlasím :)))
Nezměnila bych svůj život za stereotyp to né.
Měj se hezky a písni:)pa.

Proč ne chtít pomoc?????

(Adriana 7777, 14. 10. 2013 0:41)

Víš Shíno,proč nechtít pomoc.
Takto jsme pro jiné zajímavé .
Ale přiznejme si že psycho je nikdy vyčerpávající hmmmmm?
Spíš problém je takový že mi nemůžem chápat jich a oni nás.

Re: Proč ne chtít pomoc?????

(Shina, 19. 10. 2013 22:46)

Ja ich dokážem pochopiť,ale nie s nimi súcitiť a určite nevidím zmysel v tom čo robia,v ich hodnotách a celkovo myšlienkových postupoch :D
Mňa to nevyčerpáva,som mix melancholika a cholerika,takže si myslím,že fakt,že som psychopat krásne sadne k môjmu charakteru a nikdy by som normálna nechcela byť. Je to o tom naučiť sa nenávidieť veci,ktoré som dovtedy milovala a milovať veci,ktoré som dovtedy nenávidela.

Zdeňkovi

(Adriana 7777, 16. 10. 2013 21:41)

Ahoj jo jo písnu zítra na e-mail.
Mě psycho baví.
Ale stejnak jsme mi lidé hloupý,honí me se za kariérou atd.
A vůbec si neuvědomujem co naše centrální zařízení by dokázalo (mozek) kdyby jsme ho nechali jen tak plynout přirozenou cestou například telepatie ta v nás díky naší likvidaci samy sebe úplně zakrněla,pořád jen chvatání a vlastně za čím asi do hrobu:)
Já zas filozofujy:)
Už toho nechám písnu o víkend měj se nazdárek:)

Zdenkovi

(Adriana 7777, 15. 10. 2013 23:44)

Jak se cítíš bez bejvalky?
Jaké máš pocity bez ní?
Já jako psycho cítím úlevu svobodu mohu poznávat dál sama sebe konec stereotypu.
Ale naplňuje mě to pár měsíců minulost je pryč tam už nechci a tak čekám na objeť fakt je to vyčerpávající.
Píšu to proto protože mě zajímá jak to máš ti jako člověk v normě .
A také mě zajímá tvůj názor?
Tak nazdárek.

Re: Zdenkovi

(Zdeněk, 16. 10. 2013 8:20)

Adriano7777,
já se snažím najít správný pohled na to, jaká ona je a proš se okolo ní dějí věci, které se dějí - proto mě zajímá, jak přemýšlí a žijí ti, kdo jsou nebo se mají za psychopaty.
Úplně přesně jsi popsala, jak přestal fungovat náš vztah.
Jestli chceš, napiš na menclz-seznam.cz , tam můžeme probrat líp, kdy člověk vidí druhé jako svoje oběti a kdy k nim má nějaký vztah.

Ahj Zdeňku

(Adriana 7777, 15. 10. 2013 23:19)

Zda tvá bejvalka byla psychopat těžko soudit.
Jako každy dle psychického žebříčku zdraví člověk:)
Je osobnost tzn.že i psychopati se od sebe samozřejmě liší.
Pokud maskovala svoje sebevědomí je bohužel normální.
To lidé bez sebevědomí dělají a k tomu mají tendenci se upínat na partnera povětšinou jsou žárlivý,majetnický,podezíravý,po čase spolužití padají do deprese a jasně že podle nich za to může partner jejich milovaná osoba:)
Poté se uzavírají do sebe a chtějí si dokázat a bohužel i partnerovi ukázat jak jsou silní i oni.
Proto odmítají pomoc od partnera.
Pro takového člověka je třeba se obrnit trpělivostí a jít k němu do jeho duše po špičkách.
Například říkat jak je krásný krásná sem tam mu udělat žárlivou scénu.

Také mají tendenci se upínat na své dítě chudák dítko chtějí mu splnit vše co v jejich domění neměli,chtějí aby dítko dokázalo vše co oni nebyli schopní v životě dokázat atd.

Já osobně lidi bez sebevědomí nemáme ráda jsou závistivý,škodolibý,výborní intrikáři,umí se bezvadněs předtvařovat.

A pokud se sype po jedné větě-neb. Nemá ráda jiné názory nejde posoudit zda je psychopat .

Psychopat po většínou nemá nízké sebevědomí a pokud ano údělá maximum aby se ho zbavil funguje to obrazně asi tak to vytvoří si nad sebou bičík a jak mile se ničeho obává a ztrácí sebevědomí do slova sám sebe bičuje aby byl neodolatelnou skoro nad přirozenou bytostí:)
V práci v byznysu udělají maximum aby byli 1.
aPsychouš se nese sype z jiného názóru naopak nastartuje ho to přesvědčit dotyčnou osobu že oni mají pravdu a pokud vycíti že osoba jen tak si se svého názoru nevzdá jdou na něj pomaličku - a to jen aby dokázali že oni mají pravdu
Poté tak jako skoro všeho mimo jejich já
konzervace nezajímá
jsou často nešťastní z důvodu i
obrazně dosáhnou svého a už nemají pro co bojovát.
Měj se a napiš:)..

o tom ci moze "psychopat" rozpoznat, kto je

(SD, 15. 10. 2013 6:51)

Áno, môže to poznat, pokiaľ nie je úplne blbý.... Ono skôr si človek uvedomuje odlišnost od inych ľudí.... Ak má daný jedinec, čo i len priemernu inteligenciu, tak neskor si to najde sám - kto je, čo je.... Ale čo mňa zaujalo je to, že poniektorí mne podobní boli so svojim stavom nespokojni, snažili sa ho zmeniť. Čo ale nikdy neviedlo k nicomu dobrému, a títo ľudia len zbytocne trápili sami seba....

Ahoj Shino

(Adriana 7777, 14. 10. 2013 0:12)

Naprosto s tebou souhlasím :))))))
Jak se máš?

psychopati

(Yrin, 11. 10. 2013 14:40)

Může psychopat poznat, že je psychopat?

Otazka

(Swat, 5. 10. 2013 23:29)

na co by ses chtel psychopata zeptat?

Re: Otazka

(Zdeněk, 6. 10. 2013 6:58)

Bylo by toho ohromné množství, protože je to podle všeho svět, který snad ani nemáme šanci pochopit. Přesto bych se rád dostal k tomu, proč není možné s nimi vycházet - aspoň tak se mi to v tuto chvíli jeví.
V první řadě mě tu zaujaly komentáře, které jsou hodně syrové a (pro mne samozřejmě) se zdají neuvěřitelné - opravdu svou lásku a city věnují jen tomu, kdo si to "zaslouží" tak jak to tu kdosi napsal? A pak je to prostě jen přestane bavit, tak jdou hledat další oběť jako ti upíři?

Mám spoustu otázek, ty se sem ale nevejdou. Případně je můžu poslat mailem (menclz(zavináč)seznam.cz)

Je to pravda?

(Zdeněk, 4. 10. 2013 23:24)

Vážení, po třech letech marného boje o vztah s nádhernou ženou jsem zjistil, že to nepůjde a hlavně se mi spojily všechny náznaky do obrázku psychopatky nebo kombinované poruchy osobnosti, jak chcete.
Teď si dávám všechno dohromady a musím najít správný pohled na to, s čím jsem se setkal. Už jsem toho přečetl spoustu a chtěl reagovat na zkušenosti jiných, kdo se setkali s psychopatií. Ale mnohem víc mne tu zaujaly příspěvky těch, kdo se sami považují za psychopaty (Adriana 7777, Shina,...). To, co tu píšete - jsou to opravdu slova, která vám jdou z duše? Takhle to s námi prožíváte z vašeho pohledu? Je to nesmírně poučné, i když pro člověka s naším uspořádáním v podstatě nepochopitelné. Proto mne to zaujalo, že jsem neměl nikdy možnost toto slyšet nebo číst. Dá se někde najít slušné fórum, kde by se s vámi dalo promluvit? Díky za odpověď.

moje zkušenost

(Iveta, 30. 9. 2013 11:35)

Bohužel jsem měla také tu čest se potkat s inteligentním psychopatem. Ve svých téměr 50 letech jsem mu pdlehla, jak malá holka. Bylo to nádherné oblouznění těla i duše. Až jsem po půl roce začala poznávat, že je to všechno trošku jinak. Začala jsem střízlivět. Po roce to tak daleko, že si v mé přítomnosti hledal nové milenky na seznamkách. Už to nebylo únosné. Přítel chtěl zřejmě změnu, ač je ženaty a trápí už 28 let svojí manželku. Asi jsem se stávala stereotypem, tak si před měsícem našel "tu pravou". Skončila jsem v rukou psychologa. Neustála jsem jeho přístup a zacházení. Vůbec jsem netušila, jak se psychopat chová. Toto slovo jsem samozřejmě znala, ale nějak jsem si neuvědomila, že můj přítel má ty to projevy. Až lékařka mi otevřela oči, když mi všechno krok za krokem vysvětlila. Hrozně jsem se styděla, že si nedokážu pomoci sama a že hledám pomoc lékaře. Dnes jsme za tento krok nesmírně ráda. Bolí to do dnes, je to ještě hodně živé, ale už jsem schopná nějakého normální uvažování. Psychopat řekne, že mám na našem rozchodu vinu i já. To nepopírám, to je možné. Už jsem zřejmě byla otravná svými dotazy typu - Proč to říkáš, proč mi tak ubližuješ. Vadilo mu, jak jsem se stále snažila dopídit se pravdy, proč se tak ke mně chová, když mě na druhé straně na rukách nosí a projevuje mi velikou lásku. Obdivoval mojí krásu, kterou já sama celý život neviděla. Asi i proto jsme mu tak snadno podlehla. A o to bolestivější byl ten pád z výšin na zem a o to hůř jsem se z toho dostávala a stále dostávám. Za pár měsíců už doufám budu zase v pohodě a bez bolesti srdce. Děkuji za diskuzi, která tady probíhá. Je to poučné a je fajn si přečíst zkušenosti druhých.

Proč

(Adriana 7777, 28. 9. 2013 22:06)

Ano zlato bylo.
A jsi s ním pořád?
Nenech se týrat,za to nestojí věř mě a svému mozku :)

Proč

(Adriana 7777, 2. 9. 2013 1:13)

Zda mohu poradit vymaž ho z paměti.
On neměl sebevědomí.
To jak popisuješ,co tě dělal je hnus!!!!!!!
Jeho inteligence je na 0.
Proč se cítit jako deseti koruna která táhne nulu za sebou!!!!
Ano jsem psichopat.
Zbožnuji zamilovanost,a jak se hrníček vyčerpá už nic necítím.
Ale nikdy bych ne týrala fizicky.
Pa přeji hodně štěstí .


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »