Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro ty z vás, kteří chtějí porozumět psychopatii je Hervey Cleckleyho kniha The Mask of Sanity (Maska příčetnosti) naprosto nezbytnou studií psychopata, který není nutně typem zločince. Tato kniha již není k dostání. My jsme ji naskenovali a náš výzkumný tým pracovníků strávil dva týdny opatrného pročítání textu pro odstranění chyb převodu. Můžete si ZDARMA stáhnout celou knihe ve formátu PDF z odkazu vlevo nahoře.. ( Přečtěte si ukázkovou kapitolu z Masky Příčetnosti)

„Příjemný", „Okouzlující", „Inteligentní", „Bystrý", „Působivý", „Inspirující sebevědomí", a „Velmi úspěšný u žen": Tyto a podobná označení jsou opakovaně užívána Cleckleyem v jeho slavných případových studií psychopatů. Dále jsou, samozřejmě, „nezodpovědní", „sebedestruktivní" a tak dále. Tyto charakteristiky zdůrazňují ohromnou frustrací a záhadu obklopující studie psychopatie.

Zdá se, že psychopati mají velké množství právě těch vlastnosti, které jsou nejvíce žádané normálními lidmi. Ničím nenarušitelné sebevědomí psychopata zdá se býti téměř nemožným snem a je obecně to, o co „normální" lidé usilují získat navětěvami kurzů zvýšení sebevědomí. V mnoha případech se zdý být magnetická přitažlivost psychopata pro členy opačného pohlaví téměř nadpřirozená.

Cleckleyho klíčová hypotéza týkající se psychopatů je, že vskutku trpí opravdovou duševní nemocí: hlubokým a neléčitelným nedostatkem emocí. Jestliže cití alespoň trochu, jde pouze o emoce nejnižšího druhu. Psychopat koná podivné a sebedestruktivní věci, protože následky které by běžného člověka naplnili studem, znechucením se sebou samým a hanbou, jednoduše namají vůbec žádný vliv na psychopata. Co by pro ostatní znamenalo neštěstí, je pro něj pouhým pomíjivým nepohodlím.

Cleckley zároveň dodává podporu pohledu, že psychopatie je poměrně běžná ve společnosti obecně. Cleckley shromáždil některé případy psychopatů, kteří obecně normálně fungují ve společnosti jako podnikatelé, doktoři a dokonce jako psychiatři. Někteří výzkumníci nahlížejí na zločinnou psychopatii – která se často označuje jako porucha asociální osobnosti – za extrém „běžného" rozměru osobnosti.

My bychom charakterizovali kriminální psychopaty jako „neúspěšné psychopaty." Z toho vyplývá, samožřejmě, že mnoho psychopatů funguje ve společnosti a kteří si poradí lépe než ti, kteří se dostanou do rukou právního a sociálního systému.

Harrinton jde tak daleko, že považuje psychopata za nového člověka, za výsledek vývojového tlaku moderního života. Jiní badatelé tento pohled kritizují a poukazují na opravdové postižení, kterými klinický psychopat také trpí.

Studie „ambulantních" psychopatů – které nazýváme „zahradní typ psychopata" - nicméně sotva začal. Velmi mále je známo o nekriminální psychopatii. Nicméně někteří výzkumníci začali vážně zvažovat myšlenku, že je důležité zkoumat psychopatii ne jako umělou klinickou kategorii, ale jako obecnou osobnostní vlastnost napříč celou společnosti. Jinými slovy, psychopatie začíná být považována za více méně případ odlišného druhu člověka.

Jednou velmi zajímavou stránkou psychopata je jeho „skrytý život", který občas není velmi dobře ukryt. Zdá se, že psychopat má pravidelnou potřebu jít na „dovolenou do špiny a ponížení" stejným způsobem, jakým běžní lidé jedou na dovolenou do střediska, kde si užívají krásného okolí a kultury. Pro hlubší náhledo a celkový pocit této podivné „potřeby" psychopata – potřeba která nasvědčuje, že „chovat se jako člověk" je pro psychopata velmi stresující – si přečtěte více z The Mask of Sanity, kapitola 25 a 26.

Navíc si můžete přečíst Cleckleyho spekulace o tom, co je „ve skutečnosti v nepořádku" s těmito lidmi. Je velmi blízko návrhu, že nejsou lidmi v každém ohledu – nemají duši. Tato vlastnost „nepřítomnosti duše" z nich činí velmi účinné „stoje". Mohou být velmi talentovaní, moho psát vědecké práce, napodobovat slova o citech, ale po čase je jasné, že jejich slova neodpovídají jejich činům. Jde o typ člověka, kteří může tvrdit jak jsou zdevastováni žalem a kteří následně odejdou na večírek „aby zapoměli." Problémem je: oni OPRAVDU zapomenou.

Protože jsou velmi účinné stroje, jako počítač, jsou schopni vykonat složité rutinní postupy, za účelem docílení podpory u ostatních pro své potřeby. Tímto způsobem je mnoho psychopatů schopno dosáhnout v životě velmi vysokého postavení. Pouze časem si jejich společníci začnou být vědomi, že fakt jejich postupu po žebříku úspěchu je pouze díky porušování práv ostatních. „I přesto že jsou lhostejní k právům svých společníků, jsou schopní inspirovat pocity důvěry a jistoty."

Psychopat nevidí žádný nedostatek ve své psychice, žádnou potřebu pro změnu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Zdravým

(Gábi, 8. 12. 2014 2:06)

Ty ani on nejste psychopati, ale to neznamená, že nemáte duševní chorobu. Jak mu tam správně někdo odpověděl. Jste narcisti, takže stud ani cítit nemůžete. Jen blaženost, ale jste absolutně nepotřební a nevážení. Takže vám nezbývá než obdivovat sami sebe, protože od nikoho jiného se vám uznání nedostane, jen pohrdání. Přeji příjemně prožitý život. Gábina

OUW

(K1F, 13. 1. 2008 12:00)

Fuckyt fakt nepochopim proc sem pise o psichopatech sem zhulenej ale tyhle keci me presto serou nenavidim tyhle lidi!!!!!!!!!!

Re: OUW

(Gábi, 8. 12. 2014 0:32)

To je tím, že jsi psychopat. ;)

Trýznění psychopatů

(Adriana7777, 29. 4. 2014 0:01)

Pouze pro lidičky kteří jsou psycho-chodila jsem na tito stránky skoro rok,a to z důvodu abych si pokecala a zároveň poradila a nechala si poradit od lidí kteří jsou stejní neb podobní mé povaze,ale jsem neustále píši lidé kteří o nás nic nevědí.Trýzní nás,odcuzujou,skrátka jsme pro ně zrůdy.
A já si jen říkám proč jsem píšou,proč jsem mezi nás chodí.
Proto se se všema psycho loučím.Já už jsem psát nebudu.Měj te se fajn.

piler

(miroeslav, 22. 3. 2014 12:51)

progrese citlivost kde je hranice patogeni zony drzim palce
+


piler

(miroeslav, 22. 3. 2014 12:49)

progrese citlivost kde je hranice patogeni zony drzim palce
+


Psychopat?

(Evžen, 17. 2. 2014 6:43)

Proč jsi myslíte,že jste psychopati?

Pro SD.

(Roman, 15. 12. 2013 18:06)

Ahoj.
Tvojí řečí, se popíšu jako neúspěšný predátor, co navíc nechce být predátorem.
Nevidím pro sebe smysl žití v přežití. Bohužel je mi hodně vzdáleno to, co ty zesměšňuješ u běžných lidí. Nežije se mi dobře v té prázdnotě...
Nemáš nad kým vyhrát. Můžeš vyhrát jen sám nad sebou.Nemáš nad kým bojovat... jen sám s sebou. Není nepřítel...sám sobě si je člověk nepřítelem, když to tak chce.
A ještě něco...nejsi stroj. Všechno, je buďto strach, nebo láska.
Kdybych se mohl znovu narodit, chtěl bych jen jedno.....
Abych ži podle svého srdce . Ty máš srdce taky. Ta inteligence ti je na
nic.
To, co jsi tu napsal je jedna velká maska, na to jsme my kadeti, jenže ty masky nosíme sami před sebou. Ve skutečnosti jsi mnohem zranitelnější něž normální člověk s velkým srdcem.
Přeju ti jen všechno dobré a i lidem okolo nás....
Roman.

Nevzdávej se!!!

(Adriana7777, 2. 12. 2013 4:23)

Třeba to není psycho .
Nevzdávej MARTINĚ :)V7SUA

dodatek

(martin, 30. 11. 2013 12:16)

ona si uvědomuje své činy, lituje jich, odhání od sebe lidi aby nikomu dalšímu neubližovala, snaží se vzdělávat a pochopit své jednání, psychologové ji řekli, že ji nemohou pomoct...

jak přestat milovat a nebo jak vydržet s psychopatem

(martin, 30. 11. 2013 12:12)

I já jsem už bohužel rok a půl hluboce zamilovaný do psychopatky a i když mě prosí abych na ni zapomněl, že mi jen ublíží, chvilku cítím jak je nám nádherně a ve zlomku vteřiny je na mě schopná zapomenout a vůbec nekomunikovat a nepotřebovat mě... Ale nejde mi přestat ji milovat.. Uvědomuji si kdo je a co dělá, bolí mě to hodně... Přijde dotek a je nám nádherně, jako mi za celý dlouhý život s žádnou normální nebylo, i když vím, že za chvilku je zase konec... :(

Zrejme potrebujem pomoc.

(Thomas, 28. 11. 2013 17:09)

Zdravým, som pomerne mladý človek, Mám 17 rokov. Zhruba v 14/15 rokoch sa u mňa začala prejavovať strata citov, Začalo to stratou súcitu, ľútosti, neschopnosťou empatie, neschopnosť cítiť nenávisť a lásku (Okrem seba). Momentálne niesom schopný žiadnej empatie, a nemám k nikomu žiadne city. Mám pomerne vysoké IQ, IQ test si robím každé 2 roky, momentálne 132 mám zhruba obraz o tom ako budem(chcem) v živote ďalej pokračovať.Celý čas sa snažím zapadnúť do spoločnosti. Nemám rád zoznamovanie sa s novými ľuďmi. Nikdy som nikomu nepovedal o svojich hlbších myšlienkových pochodoch, neviem si predstaviť ako by to moje okolie prijalo - rodina, známi. Mal som zopár vzťahov, s niektorými partnerkami som aj sexuálne žil no sexuálna aktivita ma prestala baviť tak po mesiaci dvoch. Momentálne po sexuálnej aktivite netúžim, skoro nič ma nevzrušuje, no napriek tomu nemám problém dosiahnuť orgazmus. Priateľku momentálne nemám. Keď chcem vyzerať normálne tak nemám problém si dievča nájsť. Je to zábavné, sledovať jej výraz v očiach keď sa na mňa pozerá, ako reaguje na moje podnety, jej radosť, smútok, všetko čo robí ako reakciu na moje predošlé činy. Neviem tomu pochopiť prečo sa správa iracionálne, otvára sa celkom cudzej osobe, a nedáva mi to zmysel. Ja som sa nikdy nikomu neotvoril. Momentálne som závislý len na nikotíne, keď mám však chuť tak nepohrdnem ničím či už sa jedná o alkohol alebo marihuanu/hašiš . Nemal by som problém ani so žiadnou inou drogov. Tým že skúšam drogy a alkohol sa snažím vyplniť to prázdne miesto vo mne, no nepomáha to. Fascinuje ma predstava niekoho zabiť, hlavne pomalým spôsobom, pozerať sa do jeho očí ako sa mu v nich preháňajú rôzne emócie ako mu z tela uniká život. Momentálne by som však vraždy nebol schopný s racionálnych dôvodov či už z nedostatku financií a času. Sem tam usmrtím, alebo ublížim nejakému zvieraťu, zdá sa mi to asi zábavné. Ako som už vyššie písal, som s celkom dobrej rodiny, k rodičom cítim vďačnosť, a neviem ako by reagovali ak by sa moje zvrátené? myšlienky dostali na povrch, tak isto aj okruh mojich známych ktorý si ku mne vybudovali celkom slušný vzťah. Bojím sa tento svoj problém (tak sa mi to javí, čím ďalej čítam podobné články) riešiť pomocou psychológa, neviem ako by postupoval, či by informoval rodinu alebo by som bol nedajbože v nemocnici, preto skúšam napísať niečo anonymne o sebe na verejnú diskusiu a hľadám niekoho kto by bol ochotný formou E-Maiu diskutovať na túto tému, niekoho komu by som sa mohol anonymne zdôveriť a preberať s ním rôzne veci týkajúce sa mojej ''poruchy'', najlepšie niekoho podobného mne alebo niekoho kto má s takýmy ako som ja skúsenosti, alebo vie o tom viac. Najlepšie viacero ľudí s viacerými uhlami pohľadu aby som si vedel spraviť čo najobjektívnejší í subjektívny názor.. Pravdaže budem rád za každú odpoveď tu na fóre. S pozdravom Ja.
Kontakt: menoneprezradim@centrum.sk

-

(anonym, 24. 11. 2013 21:35)

Marku si zmrd a di do pici

Pro SD.

(Adriana 7777, 23. 11. 2013 21:21)

Moc dobře jsi to popsal:)
A milovat je omezení mé osoby,myslím že to je jen vhodné slovo pro toho druhého což pochopitelně od vývoje lidstva je důležitá chemie po čase je to také omrzí toť je též přirozené.
Poté nastává zvyk neb zavislost.
Musí to tak být už opice,zvířata žijí ve smečkách jinak by hrozilo vyhynutí.
To je realita.
Měj se fajn.

Marek 1111

(Marek, 23. 11. 2013 20:58)

Anonyme,jsi kokot!

Emiro

(Adriana 7777, 23. 11. 2013 19:59)

Co si myslet o tvé názoru je celkem jednoduché.
Co Psychopat to osoba tzn.tucet jich může být makovejch a dalších tucet tvarohovejch.
Jasně Psychopat rovná se diagnóza ale proč by neměli být jiný charastericky.
Měj se.

sebevědomí

(emira, 22. 11. 2013 14:23)

Musí mít psycho vždy sebevědomí? Je spoustu filmů o psycho, kteří byli naprosto nenápadní a ustrašení?
Tudíž i deprivanti mohou být zakomplexovaní, nesmělí a tím využívat k cestě nahoru pasivní agresivitu, vzbuzovat soucit (to zejména ženy).
Znám psychopata a ten má komplex méněcennosti i když se to v docela suverénním a zvláště solidním jednání vůbec nepozná.

jak vyjebat s psychopaty na pracovisti

(umpalumpa, 18. 11. 2013 21:40)

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2001011201

Ahoj Zdeňku

(Adriana 7777, 14. 10. 2013 0:01)

Nevím jaká byla ta žena o kterou jsi usiloval 3 roky,popíš něco víc o vztahu s ní zda budeš chtít.
Mohu tě pak říct zda ona je psychopat neb jen jí něco nevyhovuvalo.
Třeba byl problém v komunikaci.
Zda já jsem či nejsem psycho nemohu na 100% tvrdit.
Asi tak jako nemůžem když si koupíme bio maso že je skutečně 100% bio :))))))
Já dle testu jsem psychopat.
Obrazně nikdo předemnou brečí a necítím lítost , chci se jen dotytečné osoby zbavit když mám čas nebo náladu.
Povím mu to chce slyšet a dál mě nezajímá.
Vztah mě baví ze začátku kdy mohu lhát sama sobě že to je ten pravý.
Udělám maximum aby to bylo DOKONALÉ sex,milování,naslouchání.
Ale po pár měsíců mě to přestane bavit a už to není DOKONALÉ.
Ale DOKONALÍ nejsme to si uvědomuji jsme jen lidé.
Tak co vlastně chci po čem pořád toužím,jen po tom nejkrásnějším po zamilovanosti po nádherném prožití.
Je to jako když si vezmu pomeranč visaji šťávu a pak už to nechci.
Ale nejsem bezcitná dokážu brečet.
Mimo vztahu třeba cílevědomnost (práce,byznys,) je také mazec když chci bejt úspěšná na 1 tak jsem třeba na úkor sebe zničení.
Ale šťastná nejsem.

Re: Ahoj Zdeňku

(Zdeněk, 14. 10. 2013 10:50)

Ahoj Adriano7777,
nebudu tady popisovat úplně všechno. Ta psychopatie mne napadla až dodatečně po našem rozdělení, ale během soužití to byl spíš boj s jejím nízkým sebevědomím, které asi maskovala a doposud maskuje - a tím od sebe odhání lidi, kteří jí chtějí důvěřovat.
Sedí mi na ni spousta psychopatických charakteristik, ale nevím, jestli se psychopat sesype po jediné větě, kterou mu někdo řekne jinak, než on očekává. Nebo se i tohle dá nafilmovat?


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13

následující »