Jdi na obsah Jdi na menu
 


prosim vás tohle si přečtěte...

MASAKR NA STŘEDNÍ ŠKOLE COLUMBINE

Před sedmi lety, Eric Harris a Dylan Klebold povraždili své spolužáky a učitele na střední škole v Columbine. Ohledně jejich motivů si většina Američanů udělala jeden ze dvou mylných závěrů. První z nich je, že pár tzv. „outsiderů z Mafie Dlouhých Plášťů“ (pozn. překl.: gang, který v té době ve škole působil) se chtěl pomstít grázlům, kteří jim udělali školu nesnesitelnou. Druhý závěr je, že masakr je nevysvětlitelný: že nikdy nelze pochopit, co je k takovému děsivému násilí vedlo.Obrazek

FBI a tým psychiatrů a psychologů však došli ke zcela jinému názoru. Věří, že vědí, proč Harris a Klebold zabíjeli, a jejich vysvětlení je mnohem věrohodnější a zároveň znepokojivější než naše dedukce. Tři měsíce po masakru vedla FBI summit v Leesburgu ve Virginii, kde se sešli experti na duševní zdraví se světovou pověstí, včetně psychiatra z Michiganské státní univerzity Dr. Franka Ochberga a vrchního speciálního agenta Dwayna Fuseliera, který je hlavní vyšetřovatel událostí v Columbine a klinický psycholog. Zde Fuselier a Ochberg poprvé odhalují své závěry.

(Klembold)

Tvrdí, že první krok k porozumění Columbine je zapomenout na oblíbený příběh o starších spolužácích, gothském stylu, nebo „Mafii Dlouhých Plášťů“ a opustit základní představu, že Columbine byl prostě „školní masakr“. Nemůžeme pochopit proč to udělali, dokud si neuvědomíme, co udělali.

Školní střelci většinou jednají impulzívně a napadají cíle své zuřivosti: studenty a profesorský sbor. Harris a Klebold však plánovali celý rok a snili o něčem mnohem větším. Škola sloužila jako prostředek k většímu cíli, k teroristickému útoku na celý národ napadením symbolu amerického života. Jejich zabíjení bylo mířeno na studenty a učitele, ale nebylo motivováno nějakým obzvláštním odporem vůči nim. Studenti a učitelé byli jen příhodné terče, něco, co Timothy McVeigh (pozn. překl.: pachatel pumového útoku na vládní budovu v Oklahoma City) popsal jako „vedlejší škody“.

Zabijáci se ve skutečnosti posmívali trapným školním vrahům. Představovali si, jak jejich čin zastíní výbuch v Oklahoma City a původně plánovali své krvavé představení na jeho výročí. Klebold se na videozáznamu chlubil a vyhrožoval „největším počtem mrtvých v historii USA“. Columbine nebyla plánována jako přestřelka, měl to být obrovský pumový útok. Kdyby nebyli tak mizerní v konstrukci časovačů, propanové bomby rozmístěné v jídelně by naráz zlikvidovaly 600 lidí. Po výbuchu těchto bomb měli v plánu postřílet přeživší na útěku. V následující třetí části by bomby umístěné venku v jejich autech roztrhaly dav přeživších, záchranářů a novinářů. Toto vyvrcholení by již přenášela naživo televize. Nebyla to jen „sláva“, o co jim šlo; chtěli dosáhnout děsivé pověsti srovnatelné s Hunem Attilou. Jejich vize byla vytvořit noční můru tak devastující a apokalyptickou, aby se celý svět třásl před jejich mocí.

Harris a Klebold by byli rozčarováni, kdyby zjistili, že se o jejich činu mluví jako o „nejhorším školním masakru v historii Ameriky“. Toužili zastínit největší masové vrahy světa, ale média nikdy nedohlédla dál než za výběr místa. Výběr školy jako místa činu vedl analýzu naprosto špatným směrem.

Fuselier a Ochberg tvrdí, že máme-li „zabijáky“ pochopit, musíme se přestat ptát, co JE k tomu vedlo. Erik Harris a Dylan Klebold byli radikálně odlišní lidé, s naprosto odlišnými motivy a a protikladnými mentálními postoji. Klebold je snáze pochopitelný, známější typ. Měl horkou hlavu, ale trpěl depresemi a sebevražednými sklony. Ze svých problémů obviňoval sám sebe.

Harris je výzva. Měl příjemný vzhled i dobré vystupování. Dospělí, a i některé děti, jej popisovali jako „příjemného“. Ale Harris byl chladný, vypočítavý a vražedný. „Klebold uvnitř trpěl, zatímco Harris chtěl, aby trpěli druzí“, říká Fuselier. Harris nebyl pouze problémové dítě, tvrdí psychiatři, byl to psychopat.

V běžné řeči je téměř jakýkoli šílený zabiják „psychopat“. V psychiatrii je to však velmi specifický mentální stav, který málokdy obsahuje psychózu, či dokonce zabíjení. „Psychopati nejsou dezorientovaní nebo mimo kontakt s realitou, ani netrpí přeludy, halucinacemi, nebo silným vnitřním rozrušením, které charakterizují většinu ostatních duševních poruch“, píše dr. Robert Hare ve své knize „Bez svědomí“. (Hare je také jeden z psychologů, kterého FBI kontaktovala ohledně Columbine). „Narozdíl od psychotických jedinců, psychopati jsou racionální a uvědomují si, co dělají a proč. Jejich chování je založeno na svobodné volbě.“ To, že byl Harris diagnostikován jako psychopat, není právní obhajoba, ani morální omluva. Značně to však osvětluje jeho myšlenkové procesy, které ho vedly k masové vraždě.Obrazek

Diagnostikovat jej jako psychopata vůbec nebylo jednoduc

V Evropě se to zatím nestává tak často, ale třeba v Německu již k takové masové vraždě střelnou zbraní došlo. Potenciálně by se obdobná situace mohla stát i u nás. Naštěstí je v naší společnosti větší restrikce vlastnictví střelných zbraní. Nicméně jeden z phé. Harrisův osobní deník začíná větou: „Nenávidím tenhle zkurvenej svět.“ A když Harrise studovala média, soustředila se najeho nenávist, která jej domněle vedla k pomstě. Je snadné se ztratit v nenávisti, která neúnavně křičí z Harrisovy internetové stránky:

"VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? Couuuuuuuuhntry­yyyyyyyyy hudbu!!!…                                                                                  (Harris)

"VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? Lidi, kteří tvrdí, že zápasy jsou opravdové!!…

„VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? Lidi, kteří používají stejné slovo pořád dokola!…Přečtěte si jednu nebo dvě zkurvené knihy, rozšiřte si slovník vy zkurvení idioti.“

"VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? PITOMÉ LIDI!!! Proč musí být tolik lidí tak pitomých?…

"VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? Když lidi špatně vyslovují!!! a ani o tom nevědí, jako acrosT, nebo eXpresso, pacific (specific), nebo 2 pAck. Naučte se správně vyslovovat vy blbci.

"VÍTE? CO NENÁVIDÍM!!!? FANDY HVĚZDNÝCH VÁLEK!!! VRAŤTE SE sakra DO REALITY VY NUDNÍ CVOCI!

Takto zuří stránku za stránkou a opakuje se v jeho deníku i na videozáznamech, které udělali on a Klebold. Fuselier si však povšiml další emoce, která vysvětluje mnohem více, která probublává skrze nenávist, živí ji a zastiňuje. To, co chlapec ve skutečnosti vyjadřoval, bylo pohrdání.

Byl znechucen blbci kolem něj. To není zuření zlostného mladého muže, obtěžovaného spolužáky tak dlouho, že už to nedokázal snést. Je to vztek někoho, kdo trpí polobožským komplexem nadřazenosti, a hodlá potrestat celou lidskou rasu za její zjevnou méněcennost. Může se to zdát jako nenávist, ale „je to spíš o snižování ostatních“, říká Hare.

Druhé ujištění o Harrisově diagnóze byla jeho neustálá přetvářka. „Hrozně lžu“, píše Erik ve svém deníku. „Skoro pořád, skoro každému, jen abych se dostal z průšvihu. Co jsem třeba zalhal? Jasně, přestal jsem kouřit. Ne proto, že mě chytili, ale proto, že je to špatné. Ne, nedělám už žádné další bomby. Ne, neudělal jsem to. A spoustu dalšího.“

Harris tvrdí, že lhal, aby se ochránil, ale i to se zdá být lží. Fuselier tvrdí, že lhal kvůli potěšení. Podle psychologa Paula Ekmana je právě potěšení dělat z lidí hlupáky jeden z charakteris­tických znaků psychopata.

Harris přijmul svou přetvářku bez jakékoli známky lítosti či empatie – další charakteristická vlastnost psychopata. Fuselier byl o této diagnóze definitivně přesvědčen, když si přečetl Harrisovu reakci na trest za vloupání do dodávky, při kterém byli chyceni. Klebold a Harris se vyhnuli trestnímu stíhání pro vloupání tím, že se zúčastnili „převýchovného programu“, který zahrnoval psychologické pohovory a veřejně prospěšné práce. Oba zabijáci předstírali lítost, aby dosáhli brzkého propuštění, ale Harris si přímo vychutnal příležitost se předvést. Napsal majiteli dodávky lítostivý dopis, plný nejen omluv, ale přímo soucitu. Fuselier si vzpomíná, že byl plný prohlášení typu „Chápu, jak se cítíte“ a „Chápu, co vám to udělalo“.Obrazek

„Ale psal to jen na efekt“, říká Fuselier. „Byla to naprostá manipulace. Téměř v té samé době napsal do deníku své skutečné pocity:“ Nemá být Amerika zemí svobody? Tak když jsem svobodný, jak to, že nemůžu připravit pitomého zkurveného blbce, který má v hlavě nasráno, o jeho věci, když je nechá ležet na předním sedadle svojí zkurvené dodávky všem na očích a a zaparkuje ji v pátek večer někde úplně v prdeli. PŘIROZENÝ VÝBĚR. Zmrdy patří zastřelit."

Na Hareho testu psychopatie sedí Harrisovo velikášství, lstivost, pohrdání, neschopnost empatie a nadřazenost jako zásahy do černého a přesvědčily Fuseliera i ostatní přední psychology k uzavření případu s tím, že Harris byl psychopat.

Začíná se vysvětlovat Harrisovo neuvěřitelně bezohledné chování: jeho schopnost postřelit své spolužáky, chvíli je mučit a kochat se tím, jak se svíjí bolestí, a pak je dorazit. Protože psychopati jsou oproti nepsychopatickým lidem vedeni tak odlišným myšlenkovým procesem, zdá se nám jejich chování nevysvětlitelné. Ve skutečnosti jsou však mnohem předvídatelnější než my, pokud jim rozumíte. Psychopati následují mnohem omezenější vzorce chování než my, protože nejsou rozptylováni svědomím a žijí pouze pro rozvíjení své vlastní velikosti. (Tento rozdíl je tak zásadní, že Fuselier cvičí vyjednávače, aby při vyjednávání situace s rukojmími uměli psychopata rozpoznat, a okamžitě změnili taktiku, pokud mají pocit, že mají co dělat s jedním z nich. Je to jako přepnutí mezi dvěma alternativními mozkovými mechanismy.)

Žádná z obětí pro psychopata nic neznamená. Vidí v lidech pouze způsob, jak dosáhnout toho, po čem touží. Nejenže necítí žádnou vinu za zničení jejich životů, není ani schopný pochopit jejich pocity. Skutečný zatvrzelý psychopat příliš nechápe emoce jako láska nebo nenávist nebo strach, protože je přímo nikdy nezažil.

„Vzhledem ke své neschopnosti pochopit pocity ostatních jsou někteří psychopati schopni chování, které normální člověk shledává nejen děsivým, ale i zarážejícím,“ píše Hare. „Jsou například schopni mučit a mrzačit svou oběť se stejným klidem a soustředěním, jako když my o Štědrém dni kucháme krocana.“Obrazek

Tato diagnóza proměnila náhled na jejich partnerství. Navzdory dřívějším zprávám, že Harris a Klebold byli rovnocenní partneři, nyní psychiatři věří, že organizátorem a vůdčí osobností celého svazku byl Harris. Tomu tento vztah umožnil se do jisté míry vymknout z běžného psychopatického chování. Kontroloval se. Psychopatičtí zabijáci často hledají stimulaci v násilí. Proto sérioví vrazi vraždí pravidelně, aby ukojili svou závislost. Harris se ale dokázal (většinou) držet dál od problémů po celý rok, co plánovali útok. Ochbergova hypotéza je, že se doplňovali. Chladný, vypočítavý Harris zklidňoval Klebolda, když se rozčílil. Kleboldovy záchvaty vzteku pak současně sloužily Harrisovi jako stimulace, kterou potřeboval.

Psychiatři se nemohli nezamyslet, co by se stalo, kdyby se masakr v Columbine nikdy nepřihodil. Shodují se v tom, že Klebold by jej bez Harrise nikdy nedokázal provést. Mohl by být zadržen při nějakém menším zločinu, při procesu by se mu dostalo pomoci, a je možné, že by se dokázal zařadit do normálního života.

Jejich názor na Harrise je, určitým způsobem, jistější. Harris nebyl ztracený chlapec, který by mohl být zachráněn. Dle jejich názoru byl Harris nenapravitelný. Byl to brilantní zabiják bez svědomí, hledající ten nejďábelštější plán, jaký si dokázal představit. Pokud by se dožil dospělosti a rozvíjel své vražedné dovednosti po celá léta, nelze odhadnout, co by mohl spáchat. Je možné, že jeho smrt v Columbine jej zastavila od spáchání něčeho ještě horšího.Obrazek

Poznámka překladatele: Studoval jsem tento příklad poměrně podrobně a zjistil jsem ještě jednu infomaci, která je (tedy, byla) velmi důležitá.
Během roku, kdy pachatelé připravovali útok, kdosi anonymní varoval jednoho ze studentů, že mu Harris na svých internetových stránkách vyhrožuje smrtí. Rodiče studenta kontaktovali úřad šerifa, a výhrůžky byly natolik závažné a konkrétní, že šerif dostal povolení k domovní prohlídce. Prohlídka nikdy nebyla provedena. Při pozdějším vyšetřování se zjistilo, že pokud by prohlídka byla provedena, našly by se zbraně, bomby a plány činu.
Při vyšetřování se také zjistilo, kdo byl onen neznámý, který se pokoušel upozornit a varovat před nebezpečím, které Harris představoval. Byl to druhý z pachatelů, Dylan Klebold.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmm

(Pst, 28. 12. 2017 15:14)

Myslím, že by bylo lepší zkusit je pochopit a né jim tady nadávat. Existuje hodně důkazů o tom, že byli nebo alespoň Eric byl šikanován. Víte co je to šikana? Zažívat každý den takový teror vyvede z míry každého. Mohlo se to řešit jinak, ale s tím už dnes nic neuděláme. Měli možnost je tolikrát zastavit, ale nestalo se tak. Já jejich čin neomlouvám, jen se jich snažím pochopit a zjistit o tom více. Avšak mi přijde nespravedlivé jak na ně většina z vás nadává a přitom nikdo z nás nemůže vědět co se celou tu dobu dělo. A věřte mi, že žít už jen rok v šikaně vás navede na blbé myšlenky. Znám to. Zkuste je pochopit.

hAHAHAHAHAHAHA

(Che, 12. 12. 2016 22:20)

Klebold to nebyl. Zdroj informace?

jaj ...

(Anna, 13. 8. 2016 23:49)

ehm , eric na kamerovejch záznamech řiká ,že si přeje nic necítit , ale není to tak. taky je dost zrejmi z jeho zapisku atd. ze ho vazne mrzi chovani ostatnich k nemu . ( neni podstatny jestli to tak bylo nebo si to jenom nalhaval ) hodne veci psal eric ve vzteku . jasne , že měl vic psychyckejch problemu , ale když trochu přemejšlíte , dojde vam že nebyl psychopat . jenom melancholic co na tom byl psychycky tak spatne , ze se se s vejma problemama neuměl vypořádat jinak než takhle .

masakr

(adam, 14. 10. 2014 19:52)

Pane bože jak mužou něco takoviho udělat hruza vyděl jsem i dokument a od tí dobi si na žpolužáky dávam pozor

tragédie, které se dalo zabránit...

(Sima, 22. 2. 2009 20:22)

přesně tak, kdyby policie zasáhla... Pokud vím, policie zasáhla až někdy hodinu, dvě po střelbě, neskutečné! Tolik ztracených životů, a zbytečně... Jasné je, že vůbec celé té tragédii se dalo zabránit. Bylo dost času oba kluky zastavit, kupříkladu to mohli udělat jejich rodiče - Eric měl pokoj plný bomb, kdyby rodiče měli aspoň trochu zájmu, snad by si i všimli... Anebo psychiatři, vždyť přece oběma klukům testovali osobnosti. A co kamarádi? To si opravdu nevšimli ani sebemenšího náznaku, vždyť Eric a Dylan se na útok připravovali rok dopředu. Vůbec je tolik věcí, co se dalo udělat... Jak napsal jednou Dylan "Lidé jsou tak nevšímaví" a 20. dubna 1999 na to bohužel doplatily...

Re: tragédie, které se dalo zabránit...

(xxxxxxx, 27. 5. 2014 11:37)

Policie měla povolení prohledat Ericův barák, protože na něj někdo podával stížnost, ale nešli tam. Nejde o to, že pozdě přijeli do tý školy, oni mohli k němu domu a najít zbraně a plány a všechno. Smutný celkem :D

boreček

(Rajen, 29. 3. 2009 21:47)

jsou to proste to imbecilove nemneli tu skolu vistrilet

Re: boreček

(xxxxxxx, 27. 5. 2014 11:34)

Ty jo, ty budeš dobrej češtinář :DD
Ale jinak máš velmi inteligentní příspěvek do diskuze.

...

(Týna, 14. 2. 2009 15:49)

ahoj,já bych vam tedy jenom chtěla říct svůj názor....
hodně se o Erica a Dylana zajímam-od tý doby co sem viděla ten film..... a to je asi 2 roky z5 :) četla sem si vážně hodně věcí a všude tvrděj něco jinýho! ale hlavní je to že všude je napsáno že Dylan je záhada! to teda je .... neměl PROČ někoho zabíjet... nikdo mu nic neudělal.... to na druhou stranu Ericovi každej... :( jako je to divný když to takhle píšu ale.... je mi jich líto.... teda hlavně Erica... vlastně to byl chudák a nejhlavnější je to že on věděl že musí zabíjet(jako že má takovej pocit) a prosil doktori o to aby mu pomohli ale nikdo nic! jen se mu to zhoršovalo..... ale zase na druhou stranu se nemůžu zastávat jen Erica a Dylana.Ty oběti za nic nemohli!ale nemyslim si že by byli Eric s Dylanem zlí
jen to v hlavě měli trošku víc jinak než mi....ale myslim si že ten svět brali jako poslání.... teda hlavně Dylan(jak pořád řikal že je něco víc,že je jako bůh)CHTĚLA BYCH JE POCHOPIT.. prostě s nima někdy mluvit a na všechno se jich zeptat... ale to bohužel nemůžu... a asi se tuhle záhadu nikdy,nikdo nedozví.Prostě jestli neuvažujete jako oni tak nic nevíte....ale je to škoda.. :( zajímalo by mě jestli měli jakoby profil na lidech...ale samozdřejmě že jakoby ten anglickej.. :D prostě by mě to hodně zajímalo. Škoda taky že už vymazali tu stránku kde Eric všechno psal.... :( ale viděla jsem oficiální stránku pro ty oběti-celkem smutná... sou tam fotky i videa.... a je tam i fotka domu Erika a Dylana... prej se dělali i písničky pro ty oběti-bohužel sem žádnou nenašla.. :( ale myslim si že kdyby POLICIE zasáhla dřív!Tak by to bylo jedině dobře! zabili by tak maximálně 1,2 oběti a bylo by! Eric s Dylanem by mohli v kludu žít a tam ty ostatní oběti taky! :) bylo by všechno jinak... tak to je asi tak všechno xD ahoj a díky :)

Natural Selection

(Whysoserious, 4. 4. 2012 0:40)

Je mi líto těch obětí, nechtěl bych zažít ten šok, kdy v klidu sedíte v lavici a znuděně posloucháte bláboly dějepisářky o dávno zapomenutejch časech, těšíte se na konec školy a najednou kolem vás začnou lítat kulky a vy si uvědomíte že jste v hajzlu, protože vy zbraň nemáte. Ale Erica a Dylana chápu, nešlo tam jen o šikanu, holky a jejich mafii, oni chtěli bojovat proti společnosti, proti lžím a nespravedlnostem které páchá. Taky mám kolikrát chuť vzít kalašnikov a napochodovat třeba do supermarketu ale mě je těch obětí líto, asi bych nedokázal dívat se do očí šestnáctiletý holce a vystřelit jí mozek. Ale Eric a Dylan mě prostě něčím oslovili, klidně si říkejte že jsou to jen vrazi, blázni, nebo totální magoři, ale fakt je že svý důvody proč udělat to co udělali určitě měli.

Re: ...

(zkus hadat, 17. 12. 2013 14:59)

NAPROSTO S TEBOU SOUHLASÍM!

ds

(contisek, 10. 12. 2013 16:37)

Kravina článek , Harris psychopat nebyl a jako vetšina lidí co se o toto téma zajímá - musím nesouhlasit.

Tenhle článek je od Dave Cullena (novináře , který ma knihu plnou lži a chyb)


I kdyby Harris byl psychopat , tak to nic nevysvetluje ...

Na svetě je tisíce depresivních lidí a stovky psychopatu.

masakr

(Niky, 26. 7. 2013 9:26)

co tu blábolíter, že Eric a Dylan mohli v klidu žít, že je chápete? Oni povraždili plno nevinnej dětí, učitelů ... zbytečně, zamyslete se proboha!!!! Rodiče na ty děti čekali doma a už se jich nikdy nedočkali, co musí být pro rodiče, když přijde policie, a musí jim říct jakou smrtí zemřelo??? Bože !!!! vaše stupidní názory, ... maj štěstí, že se odbouchli, jinak by je povraždili vězni v cele, a určitě ne rychle a bezbolestně !

Masaker

(ciernaovca, 20. 6. 2013 11:09)

tiež ma zaujíma všetko okolo tohto, dokument mám pozretý min 15x, a ako som čítala komentáre tak tiež by bolo lepšie aby sa objavili ich skutočne fotky. vzhladom na to že v amerike maju iné zákony by si odsedeli 20-30rokov a mohli vedeť čo sa s nimi deje teraz, ale na druhej strane je lepšie odbachnut sa v tomto prípade

Zdá se mi to?

(Nemy, 4. 7. 2012 20:00)

O gothech tu byla jenom zmínka nebo jsme zase něco udělali?

SRAČI

(STIF, 23. 10. 2010 20:12)

TIHLE LIDI JE ZABYJELI ZE ZABYVY A POTVRDILI ZE LIDI SOU CASTECNE ZVIRATA ANI SE JIM NEDIVIM ZABIL BYCH TECH SRACU VIC A TOHLE JE PRO KOKOTA xxx CO TAM PSAL ZE SI TO MAJI PO SOBE PRECIST TEBE BICH ZABYL JAKO PRVNI ČURAKU ZABIJELI LIDI TAKOVI JAKI SI TY CO SI MYSLI ZE PISMENA ZNAMENAJI VIC NES ZBRANE HAJZLE CHCIPNI SNAT TE POTKAM ZBOUCHACKOU V RUCE

masakr

(petra, 26. 3. 2010 15:10)

eric harris byl výzva,měl příjemnej vzhled a dobrý vystupování.dospělí i některý děti ho popisovali jako příjemnýho, ale harris byl chladnej a vypočítavej.

masakr

(petra, 26. 3. 2010 15:00)

masakr v columbine je nevysvětlenej a rodiče z toho obvinili rodiče, lékaře i policii.

dva tituly na youtube

(Matěj, 12. 12. 2009 22:20)

Koukám, že obrázky jsou z Zero Hour - Massacre at Columbine High a asi to běželo na Discovery. Imho poněkud bezcenné. Daleko lepší je The Columbine Killers. Kde opravdu pořádně rozebírají, co byli ti dva zač. Na celém případu mě zaujala spíš nechopnost a zbabělost policie + Moorova odvaha a snaha rozpitvat problém střelných zbraní a vražd v US, myslím, že to je daleko důležitější... že tohle je silně nenormální resp.by nemělo být standartní apod.
Nerad bych viděl takové kovboje i u nás. Otázka je jak bude amerikanismus dál ovlivňovat vývoj tady atd.

p.s. jinak sem si všiml, že občas, když provede něco nějaký policista, místo aby ho vyhodili nebo poprávu zavřeli, povýší ho tam třeba na detektiva... mj. po 11. září se povyšovalo v armádě... místo aby za tu katastrofu někoho zavřeli... Tak tohle není a nemělo by být bráno jako normální.

mumla

(pompo, 10. 12. 2009 20:41)

75458